To vše ale nejdříve za pět let, až po skončení takzvané biologické rekultivace, během které by se mělo celé území ještě více zazelenat. Podle ředitele OKD pro rekultivace a IT Radima Tabáška by oblast měla výhledově sloužit hlavně jako sportovní a rekreační zóna.

„Jezero má ideální podmínky například pro vodní sporty. Mezi připravovanými záměry je také vybudování pláží a sportovního zázemí. Okolí vodní plochy nabízí dobrý terén pro cykloturistiku,“ naznačil Tabášek.

O budoucnosti areálu budou společně jednat společnost OKD, skupina RPG a město Karviná jako většinoví vlastníci pozemků. Memorandum o spolupráci na rozvoji území podepsali na začátku listopadu.

Motorová vozidla do areálu nesmějí


Rekultivací za zhruba půl miliardy korun vznikla vodní plocha o rozlozezhruba 32 hektarů. Nejvyšší hloubka vody je 25 metrů. Ideální pro rekreaci: voda v „moři“ je totiž v porovnání s okolními rybníky a nádržemi kvalitní a čistá. Areálem navíc vede síť komunikací, které by se v budoucnu daly využít jako cyklistické stezky.

„Momentálně protínají stezky a silnice polovinu území, v budoucnu se počítá s jejich rozšířením na celou oblast,“ dodal Tabášek s tím, že území je v tuhle chvíli stále ještě stavbou. Přístup na pozemky Darkovského moře nebyl oficiálně povolen právě kvůli probíhající biologické rekultivaci. „Nevadí nám rybáři nebo lidé, kteří jsou zvědaví, jak bude území vypadat. Ve spolupráci s policií ale budeme zasahovat proti vandalům, kteří by chtěli ničit zeleň nebo vjíždět do areálu motorovými vozidly,“ dodal Tabášek.

Rekultivační práce na území o rozloze přibližně 150 hektarů začaly v roce 1997. „Těžká technika nejprve vyčistila vodní plochu od sloupů vysokého napětí a stromů a poté provedla skrývku zemin, vytvarovala hranici vodní plochy i okolní terén návozem pěti milionů kubíků hlušiny a znovu jej překryla novou zeminou,“ popsal Tabášek.