VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studijních míst je více než končících školáků

Karviná- Jak vidí současnou situaci těch, kdo si vybírají studium na střední škole nebo ji vycházejí, Úřad práce? Zkušeností je spousta, na konkrétní věci se Deník ptal Blanky Blochové z Informačního a poradenského střediska pro volbu povolání v Karviné.

4.12.2009
SDÍLEJ:

Blanka Blochová z Informačního a poradenského střediska pro volbu povolání v Karviné.Foto: Archiv

Kolik dětí letos vychází z 9. tříd a kolik volných míst na školách je pro ně připraveno?

V celém okrese končí školní docházku 2529 žáků. Nabídka studijních a učebních oborů je mnohem širší, míst je 5242, z toho přímo studijních je 2920 míst. Jak je patrné z čísel, i jen volná místa ve studijních oborech převyšují počet vycházejících žáků. Není se tedy co divit, že školy snižují kritéria pro přijetí – protože jim pochopitelně jde o přežití. A rodičům se tato situace také zamlouvá, rádi pošlou dítě na prestižní školu místo na učební obor. Přestože pro spoustu dětí, které nejsou studijní typy, by tato situace byla únosnější – mohly by si bez trápení udělat maturitu třeba v nástavbovém studiu, pokud by chtěly.

Jaké obory požaduje trh práce? Které jsou naopak nadbytečné?

Chybí řemesla a naopak je převis gymnázií. Firmy momentálně žádají horníky, zedníky, elektrikáře, zámečníky a další podobné profese. V současné situaci by měla proběhnout optimalizace sítě škol, která proběhla naposledy v roce 1996 – a ministerstvo školství i kraj by měly upravit počet míst ve studijních oborech tak, aby nedocházelo ke zbytečnému stahování všech lidí na maturitní obory a chyběly pak ostatní profese.

Jak si na trhu práce vedou absolventi – jsou žádaní, nebo spíše doplácejí na nedostatek zkušeností z praxe?

V tomto směru funguje tak trošku začarovaný kruh. Firmy požadují alespoň rok praxe, ale kde ji ti mladí mají získat? Snažíme se s firmami komunikovat, ale v tomto směru musím ocenit jednu věc – že se zase vrací někdejší praxe vyučení se přímo pro firmu. Konkrétní firma spolupracuje přímo s konkrétní školou, podílí se na výuce jak finančně, tak tím, že tam děti chodí na praxi. Pak mnohdy mají i jako absolventi jisté místo ihned po skončení školy. Dělají to tam především průmyslové – hornické, strojírenské a hutnické – firmy v regionu.

Jakým směrem se orientují dnešní absolventi ZŠ, jsou to spíše technické typy, nebo se orientují na humanitní či ekonomická studia?

Mnohem více jdou do humanitních oborů. Technicky zaměřených je mnohem méně, děti tyto obory tolik nelákají.

Autor: Nina Macošková

4.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení