Mnozí z nich přišli v době krize o práci a musí si zvykat na to, že hospodaří s minimem peněz, což je často nutí zvednout telefon a vyzpovídat se i neznámému člověku. „Mohu jen potvrdit, že takových telefonátů opravdu přibývá. Na lince těmto lidem radím denně, jsou to různé osudy a příběhy, které od nich slýchávám,“ uvedla vedoucí Linky důvěry v Karviné Jana Molková. Podle ní jsou stále častější případy lidí, kteří se musí obávat exekucí.

„Přijdou o práci, dostanou se do situace, kdy nemají na půjčky a splácení půjček řeší další půjčkou. To často vrcholí jejich oprávněnou obavou o to, zda jim nebude v blízké době zabaven jejich majetek. Toto je asi nejčastější příběh, který slýchávám,“ řekla Molková.

Podle pracovnic sociálního odboru karvinského magistrátu můžou následky krize na lidi teprve dolehnout. „Je pravda, že jsme letos zaznamenali vliv krize, už tím, že máme nárůst na dávkách. Ovšem nejde ani tak o ty, kteří ztratili letos práci.

Zpravidla totiž dostávali při výpovědi nějaké odstupné, proto ještě krize u nich neměla fatální následky v tom smyslu, že by se museli vzdát střechy nad hlavou, či žili v hmotné nouzi. Krize na mnohé může dolehnout až s odstupem času,“ uvedla pracovnice oddělení pomoci v hmotné nouzi Lívia Maslaňáková.

Častější případy jsou podle ní ty, kdy o střechu nad hlavou vlivem neplacení dluhů přicházejí dlouhodoběji nezaměstnaní lidé, kteří si své dluhy na bydlení navyšují do té doby, než jejich nájemcům dojde trpělivost. Těm pak podle závažnosti jejich situace případně platí město pobyt v ubytovnách.