Nejchladněji je v těchto dnech většinou na nejvyšším Beskydském vrcholu, Lysé hoře. V noci na pátek, přesně ve dvě ráno, tam bylo naměřeno -18,9 stupně Celsia. Na meteorologických stanicích v Oticích u Opavy bylo -18, v Lučině na Havířovsku téměř -15.

Podle meteorologů měla být noc na sobotu ještě mrazivější. Už v 17 hodin bylo v Lučině -15 a kolem stejné hodnoty se pohybovaly teploty i v Oticích. Lysá hora večer hlásila -17,4.

Zatím nejnižší letošní teplotu zaznamenali meteorologové na Lysé hoře, kde rtuť teploměru klesla v neděli ráno na -21,9 stupně Celsia, což byl rekord pro příslušný den. V údolích se držela kolem -10 až -15 stupni.

Silný mráz s sebou nese mnoho rizik. Lidem, kteří zimu podcení, hrozí podchlazení a umrznutí. Jedná se zejména o bezdomovce a konzumenty alkoholu. Ten totiž nezahřívá, ale zvyšuje nebezpeční prochladnutí organismu.

Mráz může omezit život lidí, kteří by si to jinak ani nepřipustili. Silný mráz ovlivňuje pevnost kovů, kdy mohou praskat kolejnice nebo potrubí. Ohrožena tak je tramvajová či železniční doprava nebo dodávky tepla a vody. Na rychle mrznoucí vodu musí pamatovat i hasiči při případných zásazích u požárů. V období třeskutých mrazů enormně stoupá spotřeba plynu a elektrické energie, což může vyvolávat přetěžování systémů.

Své o mrazu vědí také motoristé. Při silných mrazech nepůsobí posypová sůl, kolabují autobaterie, mrzne voda v ostřikovačích. Při teplotách pod -7 stupňů Celsia přestává působit posypová sůl a silnice se dají upravovat pouze plužením a posypem drtí.

Před silným mrazem varují i lékaři. Lidem doporučují omezit pohyb venku. Nebezpečné je použití krémů a jiných kosmetických přípravků na pleť, které obsahují vodu.