„Trvá to asi rok a půl, ale poslední tři týdny se tady štěnice rozmnožily přímo extrémně. Začalo to tak, že jsme byli poštípaní. Myslela jsem, jestli to nejsou komáři, ale nakonec z toho byly štěnice. Byl u nás deratizér – a doporučil po prohlídce pouze to, že mám vyhodit část sedačky, která byla štěnicemi prolezlá,“ popsala Blanka Szczygiełová.

S lítostí nad zánovní sedačkou, protože na novou si podle svých slov bude schopná našetřit až za několik let.

Szczygiełová má obavu i z budoucnosti. „Bojím se, že tady štěnice nakladly vajíčka a jsou nad podstropnicemi a jinde. Bohužel máme prasklý strop a právě podstropnicemi jsme se tuto vadu snažili zakrýt. A teď bych je měla zase sundávat a dávat nové? Nechce se mi tady pořád něco měnit a kupovat. Tolik peněz zase nemáme, žijeme z jednoho platu a také by s tím něco mohlo udělat město jako vlastník bytu,“ uvedla Szczygiełová.

Na to, jak se štěnice dostaly do jejího bytu, má svou verzi. „Nad námi bydlí rodina, ti doma netopí. Takže se štěnice stahují k nám, za teplem, protože my kamna máme,“ myslí si. Její slova doplňuje sousedka Ivana Ferencová.

„Celý dům je starý a neudržovaný a touhle havětí bude jistě doslova prolezlý. Otázka je, kdy se to rozmnoží. Já jsem se sem přistěhovala po 25 letech v Českém Těšíně. A co jsem tady zažila, to je horor,“ uvedla.

O situaci vědí i na BYTservisu, který spravuje městské byty. „Máme hlášeno, že se v některých bytech objevily štěnice. V celém čtyřvchodovém bloku jsme v tomto roce provedli plošnou deratizaci v červenci, srpnu a prosinci. Postřiky budeme provádět tak dlouho, dokud tam štěnice budou. Bohužel je to běh na dlouhou trať,“ uvedl ředitel společnosti BYTservis Petr Sztula.

K důkladné likvidaci štěnic je podle něj nutná spolupráce všech nájemníků. „Stačí jeden problémový byt a vzniká problém,“ doplnil. „Potíže se štěnicemi máme hlášeny v několika lokalitách města. Většinou je to v problémových oblastech města, kde je nakumulování více problémů, včetně těch s hygienou,“ řekl Sztula.