VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice musí šetřit a omezí proto některé projekty

Karvinsko - Šetříme! Tak zní heslo mnoha radnic na Karvinsku pro příští rok. Některé megalomanské projekty musejí jít momentálně stranou, za ekonomické krize na ně není v rozpočtech místo.

28.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ V. Šimánek

Radní na Karvinsku se shodují, že šetřit se musí, ale ne na věcech nezbytných pro obyvatele města. „V příštím roce rozhodně nebudeme omezovat investice do oprav cest, chodníků, do regenerace sídlišť, výstavby nových parkovacích ploch a podobně,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Miliony se budou šetřit jinde. „Budeme muset přehodnotit třeba rekonstrukci zámeckých koníren nebo zastřešení amfiteátru letního kina. Každý vyjde na více než 120 milionů korun, a to si nejspíše nebudeme moci dovolit,“ vypočítal některé plánované projekty primátor Tomáš Hanzel.

Zkrátka přijdou církev i hasiči

V důsledku hospodářské krize se bude v příštím roce šetřit i v Orlové. Především nové investice budou muset počkat. „Do rozpočtu příštího roku byly schváleny nedokončené investice z letošního roku a předpokládá se rovněž i dofinancování akcí, na něž jsme získali dotaci,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.

Na posledním zasedání zastupitelstva se finanční podpory nedostalo z důvodů finanční krize i některým orlovským organizacím. Orlovští zastupitelé například neschválili žádost Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje o poskytnutí finančního daru. „Ne“ řekli zastupitelé i žádosti římskokatolické farnosti o příspěvek ve výši sto tisíc korun.

„I na tom se podepsala finanční krize. Musíme se snažit šetřit, kde se dá,“ zdůvodnila Cibulková.

Také bohumínští radní se zaměří na ty nejdůležitější oblasti ve financování. „Šetřit rozhodně nebudeme v oblasti školství, bydlení, údržby komunikací či v podpoře sportu a kultury. Do těchto oblastí vložíme stejné finanční prostředky jako v minulosti. Za současných podmínek se ale musíme prozatím vzdát rekonstrukce Národního domu ve Starém Bohumíně nebo výstavby sportovní haly. To jsou projekty, které mohou počkat,“ uvedl starosta Petr Vícha.

Problém: nízké příjmy

V Českém Těšíně donutila ekonomická krize zdejší vedení omezit účast na některých společných projektech s polským Cieszynem. Omezen tak bude především projekt Hasiči bez hranic (Strażacy bez granic), svou účast Český Těšín odmítl také na dalších aktivitách projektu Sport park II, který je součástí velkého projektu Město dvou břehů.

Podle místostarosty Českého Těšína Stanislava Folwarczného se nejedná o trvalé vycouvání z projektů, ale jen o dočasné řešení nepříznivé finanční situace.

„Na projekt Hasiči bez hranic jsme přistoupili, ale s omezením. Budeme mít společné aktivity v rámci propagace projektu a společné akce hasičů obou měst. Nic víc ale v této chvíli neplánujeme, uvidíme, co bude později, a záležet bude na vývoji příjmové části městského rozpočtu. Momentálně jsou propady daňových příjmů skutečně katastrofální,“ řekl místostarosta.

Autor: Petr Wojnar

28.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení