VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začalo chumelit, meteorologové varují před ledovkou

Karvinsko /AKTUALIZUJEME, FOTOGALERIE/ - Společně s předpovědí hustého sněžení přidali meteorologové varování před ledovkou. Potíže jsou převážně v dopravě. Některá auta mají problém s vyjetím kopců.

8.1.2010
SDÍLEJ:

Vydatné sněžení ovlivnilo především dopravuFoto: Libor Běčák

Vydatné sněžení je zatím jen ve svém počátku. Všechny silnice jsou sjízdné. Především řidiči by se měli připravit na to, že v průběhu pátkečního večera a noci se jízdní podmínky zhorší. Těžce se bude pohybovat i chodcům. Sněžit má po celý pátek i sobotu a neděli.

Po patnácté hodině se začaly tvořit kolony vozidel na Těšínské ulici v Havířově. Na vině byla dvě dodávková vozidla, která nedokázala vyjet stoupání do Bludovického kopce. Na jinak sjízdné silnici se ve zúženém místě nemohla míjet větší vozidla a autobusy. Kolona místy zablokovala i světelnou křižovatku pod kopcem. Před 16. hodinou už byl provoz plynulý. Krátce po zprůjezdnění směru z Havířova se ucpal opačný směr z Těrlicka. Litevský kamion nedokázal vyškrábat poslední metry před kruhovým objezdem na vrcholu kopce. Nepomohly ani dodatečně nasazené řetězy. Dopravu začali řídit strážníci, kteří vozidla od Těrlicka a Českého Těšína pouštěli kyvadlově v protisměru. S pomocí techniky se podařilo kamion dostat na kopec po půlhodině.

"Až do 14. hodiny jsme neměli hlášené žádné nehody. Pokud se staly, dokázali si je vyřešit řidiči sami," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. K večeru se situace zhoršila. Na pluhy upravených silnicích se zvýšila rychlost vozidel. V Karviné-Dolech došlo ke kolizi, při které byli dva lidé zraněni. Na místě zasahovali hasiči a zdravotníci.

Technické služby "Jezdíme dokolečka, dokola"
Ranní páteční poletování sněhu dopoledne změnilo značně svou intenzitu. V jedenáct hodin už měly Technické služby města Havířova vyhlášen první zásah. Od té doby se silničáři nezastavili. "Měřili jsme, že každou hodinu napadlo více než 1,5 cm sněhu. V terénu máme veškerou techniku a pomáhat nám budou i tři soukromé traktory. Situaci zvládáme, prostě jezdíme stále dokola," uvedla vedoucí zimní údržby Zdeňka Tyronová.
V odklízení sněhu panuje pevný časový řád, který stanovuje předpis a musí být dodržen. "V prvním pořadí potřebnosti musí být vozovky a chodníky projety do čtyř hodin od vyhlášení zásahu. Ve druhém do dvanácti, dodala Tyronová.
Třetí pořadí znamená už jen dočištování lávek, zastávek a míst, kde se nedostane technika. Naposled takové vydatné sněžení Technické služby zaznamenaly hned po Novém roce. Za jeden zásah, tedy za 36 hodin, bylo spotřebováno přes 40 tun soli a kolem 30 tun strusky. Nyní se dá předpokládat, že spotřeba vzroste. Nicméně zásob mají Technické služby dostatek a nemůže je prý nic překvapit. Plné ruce práce nyní budou mít také pracovníci veřejně prospěšných prací i lidé vykonávající veřejnou službu. (bm)

"Ze západního Středomoří bude postupovat přes střední Evropu dále k severovýchodu tlaková níže a v pátek začne od jihu ovlivňovat počasí u nás. V pátek v ranních hodinách začne postupně od jihu sněžit. Sněhové srážky proměnlivé intenzity budou s přestávkami trvat až do pondělí 11. ledna, kdy budou od ranních hodin ustávat. Očekáváme, že během tohoto období napadne 20 až 50 cm sněhu. Během pátku zesílí vítr na čerstvý 4 až 8 m/s, od vyšších poloh silný 8 až 13 m/s. Vítr v nárazech bude mít rychlost kolem 15 m/s, na horách až 25 m/s (90 km/h). Jeho intenzita a směr se bude měnit. Tvorba sněhových jazyků, místy i závějí, potrvá po celé období," uvádějí meteorlogové na svých internetových stránkách.

Společně s množstvím sněhu varují také před nebezpečným náledím. "Ve východní polovině republiky bude sněžení v pátek večer a v noci na sobotu přecházet ve srážky mrznoucí. Nebezpečí tvorby ledovky potrvá ve východní polovině republiky až do soboty večer," doplňují.

Meteorologové očekávají kalamitní situaci a proto přidali několik praktických rad
Nejezdit, pokud to není nutné.
Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži. To se vyplatí při čekání v kolonách, nebo při uzavírkách
Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla.
Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.
Orientace v terénu může být obtížná, při chůzi může mráz v kombinaci s větrem a sněhem vést rychle k omrzlinám, někdy až k umrznutí, může být obtížné dojít do bezpečí i po jinak dobře známé trase.
Jsou pravděpodobné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami apod. Možnost výpadků elektrického proudu.
V případě mokrého sněhu a větru dochází i ke škodám na lesním porostu, polomům, škodám v energetice apod.

Autor: Libor Běčák

8.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Zdravotní střediska, která jsou po někdejším převodu z kraje v majetku města, havířovská radnice prodávat nebude.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení