VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společnost RPG nezvládá čistit střechy svých domů

Havířov /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Absolutní nezodpovědnost a neschopnost předvedli v pátek a v sobotu pracovníci společnosti RPG, kteří jsou zodpovědní za domy v centru města.

6.2.2010 17
SDÍLEJ:

Led a sníh museli za střechy shazovat hasičiFoto: Libor Běčák

Už v pátek odpoledne se vlastníka domu na Hlavní třídě snažili k činnosti přimět strážníci, kteří byli voláni k padajícímu ledu ve dvorové části. Jedna sprška poměrně velkých ledových kusů zničila osobní auto. Další visely na kraji střechy a mohly kdykoli spadnout. Zástupci RPG sice přislíbili, že na místo přijedou, zůstalo však jen u slibu.

Naprosto stejná situace se opakovala v sobotu ráno, kdy led a sníh začaly padat z domu v jiné části Hlavní třídy. O zdraví šlo lidem, kteří procházeli po frekventovaném chodníků a zákazníkům mnoha prodejen. Strážníci celý chodník uzavřeli, aby nedošlo k úrazu. Na místo přijeli hasiči, kteří začali střechu čistit s pomocí vysokozdvižné plošiny. Po dobu jejich práce museli policisté uzavřít oba jízdní pruhy a doprava byla svedena do protisměru.

Další opatření prováděli strážníci ve dvorové části, kde vyzývali majitele automobilů, aby si je z bezpečnostních důvodů přeparkovali.

I tentokrát se strážníci pokusili přimět k činnosti firmu RPG. Ta se však k práci neměla vůbec a zodpovědní pracovníci už ani neslibovali. S největší pravděpodobností spoléhají na výhodnou pojistku, ze které by se platilo odškodnění.

Zástupce RPG odmítá, že by firma nekonala a zříkala se odpovědnosti. „Je pravdou, že nejsme schopni být fyzicky na všech místech. Bohužel, těch zásahů je mnoho. Máme čtyřiadvacetihodinové hlídky, kdy naši pracovníci objíždějí riziková místa a podle potřeby tam posílají nasmlouvané firmy s technikou, nebo horolezce. Kapacita firem nebo horolezců však nestačí na pokrytí všech požadavků. Nejsme jediné vlastníci domů v regionu a jejich služeb využívají i další. Na střechy přitom nemůžeme pustit kohokoli, protože je to nebezpečné a nechtěli bychom se dočkat nějakého úrazu nebo tragédie,“ vysvětlil mluvčí RPG Petr Handl.

O pátečním případu zničeného automobilu čtěte ZDE.

Tuhé mrazy, závěje sněhu, pod jehož tíhou se bortí střechy. Vážné komplikace způsobil sníh nejen v dopravě, ale také například i majitelům domů. Lidé si stěžovali na neuklizené chodníky, rampouchy na střechách i na další nepříjemnosti, které sníh mohl způsobit.
„Kalamitní situace zasáhla i nás. Letošní zima je opravdu výjimečná a dotkla se asi každého. Naše technické čety v posledních dnech nedělají nic jiného, než odstraňují sníh, rampouchy a opravují poruchy při zamrzlých vodovodních a odpadních potrubích,“ uvedl v počátku rozhovoru Petr Handl, ředitel pro vnější vztahy realitní skupiny RPG Real Estate, největšího poskytovatele nájemního bydlení v Moravskoslezském kraji.
I když každý asi chápe, že při takových situacích nelze opravit vše a okamžitě, nečekali v některých případech nájemníci bytů na pomoc až příliš dlouho?
Naší prioritou bylo vyřešení složitých havarijních situací v co nejkratším termínu. S ohledem na klimatické podmínky jsme samozřejmě nemohli být ihned všude. Přitom jsme využívali nejen vlastní zaměstnance a techniky, kteří byli všichni stále v terénu, ale řadu externích firem s příslušnou technikou a vysokozdvižnými plošinami. Shazovat sníh ze střech a rampouchy nám pomáhali i horolezci. Ale protože ve stejné situaci se ocitli i ostatní majitelé domů či nemovitostí, kapacity specializovaných firem byly brzy vyčerpané, a na pomoc se tak muselo čekat. Priority jsme řadili podle míry postižení domů. Naši lidé i externí spolupracovníci byli během kalamity v terénu tisíce hodin a pracovali prakticky nonstop. Přestože byli nuceni řešit několik set havarijních situací, vážnější problémy nastaly jen v několika z nich.
Které případy to byly?
Největší potíže způsobily zamrzlé vodovodní trubky. Mohlo se tak stát, že někteří nájemníci byli několik dní bez tekoucí vody, než se podařilo trubky rozmrazit. Naštěstí však zafungovala lidská solidarita a sousedská výpomoc. Pouze v jednom případě se stalo, že kvůli zamrzlým trubkám zůstal bez vody celý dům s několika byty. Ale i tento problém se nám nakonec podařilo vyřešit.
Už máte vyčísleny finanční náklady, které byly potřeba k vyřešení kalamitní situace?
Jedná se o statisíce korun. Ale rád bych vyzvedl i mimořádné nasazení našich pracovníků a trpělivost nájemníků v tomto výjimečném období. I oni se zasloužili o to, že jsme předchozí týdny zvládli vcelku v pohodě a bez zbytečných emocí. (lap)

Autor: Libor Běčák

Místo události:
6.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení