VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude z hraniční řeky Olše zase Olza?

Karvinsko /ANKETA/ – Dlouhé roky trvající debaty o přejmenování řeky Olše na její dřívější název Olza mají další pokračování. Minulý týden tuto záležitost znovu otevřel ministr pro lidská práva a předseda Rady pro národnostní menšiny Michael Kocáb při své návštěvě Těšínska.

25.2.2010 36
SDÍLEJ:

Řeka Olše v Českém TěšíněFoto: Tomáš Januszek

Některým starostům zdejších obcí zaslal dopis, jiné osobně navštívil. Ne všichni ale se změnou souhlasí. To, zda k ní nakonec dojde, záleží zřejmě hodně na iniciativě zdejších lidí.

Olza se po rozhodnutí tehdejších úředníků změnila na Olši v roce 1960, při rozdělení někdejšího okresu Český Těšín mezi Frýdek-Místek a Karvinou. Rozvíření myšlenek o návratu k původnímu názvu pochopitelně vyvolalo diskusi mezi příznivci a odpůrci přejmenování. Drtivá většina obyvatel i přes oficiální název používá původní Olzu.

Pro návrat původního názvu je například starosta Českého Těšína Vít Slováček. Olše tvoří přirozenou hranici mezi Českou republikou a Polskem. „Já si pamatuji, že se odmalička u nás doma říkalo řece Olza. Dnes je po legislativní a finanční stránce velmi náročné se vracet k původnímu názvu, jak kvůli změnám v mapách, tak v evidenci. Přesto bych byl určitě pro návrat k původnímu názvu. Ovšem toto je regionální záležitost, řeka protéká mnoha městy a obcemi, takže pokud by se toho měl někdo chopit, bylo by to nutné jednotně, za celý region,“ řekl Slováček.

Změnu podporuje také místní lingvista Daniel Kadlubiec. „Argumentace o českém názvu Olše a polském Olza je neúnosná. Olza je název ještě indoevropský, základem a původem je slovo olg, tedy voda, něco co teče. Podobně to má třeba i Volga a další evropské řeky. Především na slovanském území,“ uvedl Kadlubiec.

Podle jeho mínění jsou dva názvy rozdělující. „Bereme-li Těšínské Slezsko jako jeden celek, ale přitom se hraniční řece v jednom státě říká tak a ve druhém jinak, je to neintegrující, ale naopak rozdělující,“ doplnil.

Změna názvu je drahá záležitost

Odpůrci změny argumentují finanční nákladností změn nebo tím, že dvojnázev je zanesen v různých mezinárodních projektových smlouvách a podobně. Proti změně jsou někteří starostové, ale i úředníci Ministerstva vnitra.

„Náklady spojené se změnou názvu se nám jeví jako neúměrně a zbytečné,“ uvedl vedoucí oddělení státních hranic MV ČR Ladislav Heythum. Změnit by oba dotčené státy musely kromě map také česko-polskou smlouvu o státních hranicích.

Aktuálním řešením tak ale bude nejdřív nejspíše kompromis. „Myslím, že není nutné řeku okamžitě přejmenovávat, nejlepším krokem bude postupné přidávání druhého názvu Olza na tabulkách k dnešnímu názvu Olše, které budou nově instalovány, nebo obnovovány. Tak, aby se současně užívaly oba názvy,“ uvedl starosta Českého Těšína Vít Slováček.

„Lidé také už ani netuší, proč byla před půl stoletím řeka přejmenována, co vůbec tento název znamená a odkud pochází. A že změnou názvu chtěl nějaký národně smýšlející komunista vymazat multikulturnost našeho regionu, protože si myslel, že jde o polský název. Mnozí jsou přesvědčeni, že se vždycky jmenovala Olše podle stromu,“ soudí starosta.

Autor: Nina Macošková

Měla by se řeka Olše přejmenovat na Olzu?

Určitě ano

33 %

Zcela jistě ne

61 %

Může mít oba názvy

7 %

Nevím, těžko posoudit

0 %

Hlasovalo: 46

Anketa byla ukončena

Místo události:
25.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 36
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení