VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modernizace ocelárny má zlepšit ovzduší v Bohumíně

Bohumín – Výměnu dvou starých pecí za novou, má v plánu ocelárna společnosti ŽDB sídlící v Bohumíně. Nová pec by se měla chlubit daleko vyšším výkonem, přesto podle odborných posudků bude mít plánovaná změna kladný vliv na zdejší životní prostředí.

4.3.2010
SDÍLEJ:

Železárny a drátovny Bohumín. Foto z výrobyFoto: Tomáš Januszek

Tento závěr vyplývá například ze studie EIA, která se právě vlivem na životní prostředí zabývá. „Fungicidní emise dosud z ocelárny unikaly do ovzduší, tím že dojde k novému řešení, takzvané kapotáži, která bude zachytávat tyto emise pod střechou, tak se o 90 procent sníží tyto emisní procesy. Modernizace je ekologickou záležitostí a nevidíme v ní žádný větší problém,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice Pavel Klimovič.

Před pár týdny dostali poslední možnost vyjádřit svůj názor k plánované modernizaci také bohumínští obyvatelé. Ti však žádné připomínky k modernizaci ocelárny nevznesli. „Písemné stížnosti, námitky nebo připomínky z řad veřejnosti se proti modernizaci ocelárny ŽDB Group neobjevily. Podle zpracované studie bude zmodernizovaná ocelárna splňovat všechny limity a nebude mít negativní vliv na životní prostředí,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.

Ve startu rekonstrukce nyní brání už jen vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. K tomu by mělo dojít na přelomu letošního února a března. Přestavbu by tak podle bohumínské radnice mohla firma ŽDB zahájit během dubna. Kdy k realizaci ale skutečně dojde, je zatím ve hvězdách. Zástupci společnosti se totiž odmítli k věci vyjádřit s tím, že se jedná o strategickou záležitost, kterou se nehodí komentovat. To, že by se díky případné modernizaci mělo pomoci ovzduší ve městě, zdejší radní logicky přivítali.

„Jakoukoliv modernizaci stávajících nevyhovujících provozů město vítá, vždyť právě ovzduší je to, co nás v Bohumíně a celém kraji nejvíce trápí. A touto investicí by došlo k výraznému snížení emisí, přestože s tím souvisí i růst výroby. Druhým pozitivem je samozřejmě vliv na zaměstnanost. A tak jediné negativum je zvýšená doprava materiálu a zde podmínkou města bylo, aby se 90 procent materiálu, který bude ocelárna pro svou zvýšenou produkci potřebovat, přepravovalo výhradně po železnici,“ shrnul starosta Bohumína Petr Vícha.

Autor: Petr Wojnar

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení