VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti z Karviné se učí řecky, protože je to baví

Karviná – Píší řeckou abecedou, takzvanou alfavitou, biflují řecká slovíčka… A přestože chodí na základní školu, nemají to jako povinnost, ale jako zábavu a koníček.

23.3.2010
SDÍLEJ:

Výuka řeckého jazykaFoto: Archiv

Účastníci kurzu pro dospělé se shodují, že učit se cizí jazyk chodí hlavně jako zábavu a kvůli vztahu ke kultuře či předkům. Ne všichni totiž pochází z řeckých kořenů.

„Jazyk je to těžký, ale učení mě baví. Jsou v něm jiná písmena, takže si na to člověk musí zvyknout. Ale každé léto jezdím do Řecka na dovolenou a mám tu zemi moc ráda, přestože odtamtud nepocházím,“ říká Naďa Konieczná.

Její nadšení sdílí i další. Mnozí uvádějí nejen rodinné a letně-dovolenkové vazby, ale také plán se do země odstěhovat. „Řecko a vše s ním spojené miluju, jednou bych tam chtěla žít. A mám tam přítele, navíc řečtinu chci studovat i na vysoké škole,“ řekla Petra Klapsiová.

Ač právě u ní by pozorovatel na první pohled tipoval řecké kořeny, vzhledem k výrazným rysům ve tváři a černým vlasům, není tomu tak.

Zato mužská část osazenstva kurzu již rodiče pocházející z Řecká má. „Doma jsme řecky nemluvili, jen česky, přestože rodiče z Řecka pocházeli. I proto chodím na kurz, abych se jazyk naučil,“ popsal svůj motiv Kamil Stergiadis.

Řecké předky sice má, ale i tak zněla doma čeština. To proto, že jeho otec strávil část dětství v dětském domově. „Děti a rodiče přijeli do země odděleně, ne spolu. Proto byly děti umístěny v dětských domovech,“ popsal neveselou část údělu některých příchozích Řeků do Československa.

Podobný osud má i Jorgos Nikolaidis. „Já řecky umím docela slušně. Do kurzu si chodím zlepšovat gramatiku,“ říká.

Kromě dospělých se na Základní škole U Lesa v Karviné řecky učí i děti. Ty ovšem ne každý týden, jako dospělí, ale jednou měsíčně se sejdou na celé odpoledne. Kromě jazyka trénují i písně a tance.

Autor: Nina Macošková

23.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Český Těšín, Bohumín - Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Modrá kovová konstrukce přivázaná řetízkem k zábradlí před halou havířovského vlakového nádraží je stojan na jízdní kola a dali ho tam pracovníci Českých drah. Na žádost majitele stanice a města byl odstraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení