VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlované: Nemocnici si vzít nedáme!

Orlová – Obyvatelé Orlové začínají být otráveni neustálou diskusí o tamní nemocnici, jež se nedobírá konkrétních výsledků. Situaci se tak rozhodli vzít do vlastních rukou. Založili vlastní politické hnutí „Volím Orlovou“, jehož jedním z nosných programových bodů je právě boj o zachování orlovské nemocnice.

7.5.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z nemocnice v OrlovéFoto: ON

„Od sloučení orlovské nemocnice s karvinskou nemocnicí Ráj v jeden celek v roce 2001, orlovská část chřadne. Podle nás bylo to sloučení nešťastné. Pro vedení karvinské nemocnice se její orlovská část stala v pravém smyslu slova pouhým pracovištěm, sportovně řečeno jakýmsi „béčkem“. Akutně nedobrý stav nemocnice trvá již nejméně 3 roky,“ vysvětluje zástupce hnutí Petr Kocur.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Pod heslem „Orlovskou nemocnici si vzít nedáme“ hnutí zorganizovalo také petiční akci. Petice v současnosti obsahuje již více než tři tisíce podpisů a putovala už do rukou představitelů zřizovatele nemocnice, tedy na kraj.

„Akce již dosáhla svého prvního základního cíle, a to že stav nemocnice začalo vedení města a zároveň i vedení kraje snad skutečně vážně řešit,“ naráží Kocur na zasedání orlovského zastupitelstva, které proběhlo minulý týden a kde se zastupitelé doslova pustili se svými výtkami do představitelů nemocnice a požadovali řešení stávající situace.

„U jednání zastupitelstva byl přítomen i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný, který řekl, že vedení kraje se bude zabývat zlepšením úrovně zdravotní péče v orlovské nemocnici, a pokud by to v rámci stávajícího zařazení do karvinské nemocnice nebylo možné, tak pak přichází v úvahu i možnost vyčlenění orlovské nemocnice z právního subjektu NsP Karviná–Ráj,“ uvádí několik postřehů z Konečného proslovu Petr Kocur.

Ale ani tak se iniciátoři petice nechtějí nechat uchlácholit sliby.

„Stále zde zůstává spousta nezodpovězených otázek. Orlovské občany zajímá, která oddělení, a jde především o internu, chirurgii, ortopedii, oddělení ORL, budou v Orlové zachována. Dále pak v jakém personálním obsazení, s jakým technickým vybavením, tj. kdy a v jaké kvalitě, a časovém horizontu dojde k obnově stávajících zastaralých zařízení orlovské nemocnice,“ dodal zástupce hnutí.

O petici už vědí i zastupitelé, kteří prý iniciativu občanů vítají. „Jsme rádi, že zástupci nemocnice vidí, že zhoršující se stav zdravotní péče ve městě nevnímáme jen my, ale i obyvatelé města,“ reagovali na skutečnost, že se o problému hovořilo na posledním jednání zastupitelstva za přítomnosti managementu nemocnice i náměstka hejtmana pro zdravotnictví.

Ředitel nemocnice Miroslav Janečka však trvá na svém a žádné problémy ve fungování nemocnice prý nevidí. Na žádost redakce o vyjádření se k celé problematice pouze prostřednictvím své mluvčí uvedl: „Tak jak bylo sděleno vedením nemocnice na jednání zastupitelstva města Orlové dne 28. dubna 2010, rozsah poskytované zdravotní péče zůstává v nemocnici Orlová nadále zachován,“ píše ve svém prohlášení.

O situaci v orlovské nemocnici však jednali už i radní kraje a do rukou se jim dostala i ona petice hnutí Volím Orlovou.

Podle mluvčí kraje Šárky Vlčkové lze obavy obyvatel Orlové o budoucí směr orlovské nemocnice, o nichž se píše v petici, vyvrátit konkrétními argumenty. „Přesto v návaznosti na mnohé spekulace, které se v souvislosti s orlovskou částí nemocnice objevují, bylo zadáno nezávislému subjektu zpracovat ekonomicko-právní analýzu, která by v rámci svých výstupů měla mj. navrhnout varianty řešení organizačního začlenění a řízení nemocnice tak, aby v budoucnu Moravskoslezský kraj v maximální možné míře předešel případným odlišným výkladům o vývoji tohoto zdravotnického zařízení,“ uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Autor: Petr Wojnar

7.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Hlavní je člověka povzbudit, říkají dobrovolníci a sociální pracovníci

Každým rokem uděluje Karviná vybraným jedincům ocenění za dlouholetou práci v sociální oblasti. Své pracovníky přitom na výroční ceny nominují sami poskytovatelé, spolky a organizace, kde dotyční působí. A nejinak tomu bylo i letos.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Ve středu představíme školáky ZŠ Petřvald a Gen. Svobody v Havířově

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení