VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANIMACE: Začne rekonstrukce velkého rondelu

Havířov – Dlouho očekávaná přestavba velkého kruhového objezdu začne už v nejbližších dnech. Řidiči musejí počítat s omezením po celé letní prázdniny.

25.6.2010 7
SDÍLEJ:

Takto bude vypadat rondel po rekonstrukci.Foto: Archiv města

Rekonstrukce spočívá ve změně systému organizace dopravy v jízdních pruzích a instalaci semaforů. Nynější podoba rondelu ze 60. let už nevyhovuje hustému provozu. Z nejvíce frekventovaných směrů od Ostravy, ze Šumbarku, se vytvářejí dlouhé kolony. V těch pak dochází k drobným karambolům, které dále zhoršují průjezdnost okružní křižovatkou.

Právě kvůli zajištění průjezdu z těchto směrů budou dopravu usměrňovat semafory. Ani ty sice neodstraní tvorbu kolon, řidiči však budou mít jistotu, že křižovatkou v pravidelných intervalech projedou. Mimo špičku nebudou semafory fungovat, případně budou v bezpečnostním režimu, který bude reagovat na rychlost blížících se vozidel.

Jízdní pruhy budou nově řešeny do šroubovice. Na řazení budou řidiče upozorňovat velké návěstidla nad vozovkou, jako je tomu na jiných rychlostních silnicích. Na rondel tak bude možné vjet v pruhu, kterým jej také vozidlo bez nutnosti přejíždění opustí. V některých místech bude počet pruhů rozšířen na tři, v jednom místě bude jen jeden.

„Stavba se zahájí v neděli 4. července a dokončena bude do konce prázdnin. Stavební práce budou probíhat za plného provozu. Doprava bude svedena vždy do jednoho jízdního pruhu po obvodu celého rondelu. Na druhém jízdním pruhu budou probíhat stavební práce jako odfrézování, výměna obrub a stabilizace povrchu vozovky,“ řekla havířovská mluvčí Jana Pondělíčková.

Situace na kruhovém objezdu je tíživá již několik let. Není dne, aby se na něm nestala nějaká dopravní nehoda. Až na výjimky, které však vyplynuly z hazardního počínání řidičů, se vždy jedná jen o drobné kolize.

„Studie potvrdila překročení kapacity křižovatky a dlouhé čekání řidičů na rondelu. Ve špičkové odpolední hodině je kapacita vjezdu z Ostravské ulice překročena o 349 až 431 vozidel za hodinu. Ve skutečnosti projede přes 3600 vozů za hodinu. Zdržení vozidel na vjezdu z Ostravské ulice a z ulice U Nádraží je více než čtyři minuty. Následně jsme nechali zpracovat bezpečnostní audit, který posuzoval záměr přestavby rondelu na křižovatku se světelnou signalizací a doporučil toto řešení,“ zdůvodnil náměstek primátora Zdeněk Osmanczyk.

Při rekonstrukci rondelu je pamatováno také na cyklisty a chodce. Jejich trasy budou vedeny tak, aby byl pochyb cyklistů a pěších v okolí silnice co nejbezpečnější. Samozřejmostí budou bezpečnostní svítidla. Na Orlovské ulici bude posunuta autobusová zastávka dále od křižovatky. Nově bude provedeno odvodnění celé lokality a bude vysazena nová zeleň.

Náklady na přestavbu rondelu, včetně vybudování chodníků, cyklostezky a nové autobusové zastávky, budou činit zhruba 43 milionů korun.

Autor: Libor Běčák

Místo události:
25.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení