VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky grantu vznikne v Havířově tréninková kavárna

Havířov – Komerční sektor je z Marsu, neziskový z Venuše. To říká Jana Švardalová, která se v rámci ročního grantu Nadace Vodafone chystá otevřít v Havířově tréninkovou kavárnu pro hendikepované.

29.6.2010
SDÍLEJ:

Jana Švardalová uspěla s projektem tréninkové kavárny pro hendikepované.Foto: Archiv

Jana pracovala několik let jako marketingová manažerka ve velké nadnárodní společnosti. Jednoho dne ji však napadlo, že by si v životě ráda vyzkoušela ještě něco jiného, nového. Nejlépe něco, co by pomohlo druhým lidem. Shodou okolností ve stejné době narazila v časopise na článek o programu Rok jinak, který odborníkům z byznysu zaplatí roční mzdu, pokud se budou po celý rok věnovat neziskovému projektu. Uvědomila si, že právě tohle by mohla být cesta pro ni. S havířovským občanským sdružením Angelis sepsala projekt tréninkové kavárny pro hendikepované a grant vyhrála.

Konec kariéry?

Nebylo to však zadarmo. Nejdříve musela přesvědčit rodinu a přátele, že ví, co dělá. Opustit - sice jen na rok, ale radikálně - velmi slibně rozjetou kariéru v nadnárodní korporaci, jim prostě přišlo příliš riskantní. Kolegové v práci také měli zprvu pocit, že se vrhá do šíleného dobrodružství, pak jí ale začali držet palce a nakonec i posílali SMSky, aby Jana grant vyhrála. Když se Jana poohlížela po tom, s jakou organizací do Roku jinak jít, vzpomněla si na havířovské občanské sdružení Angelis, u nějž absolvovala několik kurzů a školení.

Tréninková kavárna v Havířově

Projekt tréninkové kavárny se zrodil v hlavě jejího kolegy z občanského sdružení, který studuje sociální práci na Ostravské univerzitě. V rámci studia pár takových kaváren navštívil a pro tento nástroj integrace zdravotně postižených lidí do společnosti se nadchnul. Jana má zase potřebné manažerské zkušenosti, aby takový projekt dovedla realizovat. To, že se jejich kavárna zaměří na duševně nemocné klienty, vyplynulo ze situace v Havířově a okolí, kde pro tuto skupinu neexistuje žádná služba, která by jim pomáhala v soužití s většinovou společností. To i přes to, že jen s diagnózou schizofrenie žije na tomto místě více než 850 lidí.

Kafé Střed

Když se Jana dozvěděla, že grant Nadace Vodafone vyhrála, dala se ihned do práce. Bylo potřeba najít pro kavárnu vhodné prostory, partnery, odborné vedení a také název. Prostor se našel na havířovské Hlavní třídě a kavárna byla pojmenována podle blízké zastávky – Kafé Střed. Slovo „střed“ v názvu má ale hlavně symbolizovat setkávání zdravých s nemocnými, což je to hlavní, o co v kavárně půjde. Odborné vedení pro zaměstnávání duševně nemocných nalezla Jana v pracovnících psychiatrického oddělení a psychiatrické ambulance Nemocnice s poliklinikou Havířov. Díky jejímu know-how z komerčního sektoru se jí podařilo získat dotaci od města Havířov a prostředky na vybavení kavárny od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Nyní už Janu a občanské sdružení Angelis od slavnostního otevření kavárny dělí jen rekonstrukce a vybavení prostoru. Jana odhaduje otevření kavárny na brzký podzim.

Rok jinak

Splnit si svůj neziskový sen tak jako Jana může každý. Nadace Vodafone grant s názvem Rok jinak otevírá každý rok. Jeho cílem je dlouhodobě propojit neziskový a komerční sektor. Lidé, kteří se do programu hlásí, by tak měli dbát na to, aby do neziskové organizace přenesli hlavně své zkušenosti z komerčního působení. Aby, například jako Jana, v projektu využili své marketingové znalosti, působili-li ve svém předchozím pracovišti v marketingu.

Autor: Libor Pristáš

29.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení