VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nájemné v bytech půjde nahoru, ne ale všude

Karvinsko – Začátek roku 2011 vytáhne z peněženek lidí v nájemních bytech další peníze. Rokem 2010 totiž končí období státem regulovaného nájemného a majitelé bytů tudíž mohou oficiálně požadovat tržní nájemné.

14.9.2010 12
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z HavířovaFoto: DENÍK/Libor Pristáš

Ne všichni vlastníci bytů toho ale plánují okamžitě využít. Města, která buď ještě neprodala obecní byty (Havířov, Bohumín), anebo si jich část ponechala (Karviná, Orlová), vyřešila otázku zvyšování nájemného perspektivně už letos, když od 1. ledna 2010 zvýšila nájemné na maximální povolenou hranici regulovaného nájemného, což je 50,02 koruny ve městech nad 50 tisíc obyvatel. S ohledem na sociální dopad radnice v obou městech nabídla nájemníkům rozložení zvýšení nájmu do tří let. Na maximum povolené částky se města dostanou až v roce 2012.

Konkrétně v Karviné si nájemníci standardního bytu, který stále patří městu, připlatí od ledna 2011 asi 6 korun na metr čtverečný, což je zvýšení asi o 17 procent.

Podobné je to v Havířově, kde radní schválili zvýšení regulovaného nájemného na 50,02 koruny za metr čtvereční s tím, že pro celý rok 2010 je všem nájemníkům v městských bytech, kterých se toto zvýšení nájmů dotkne, poskytnuta 25procentní sleva. V roce pak 2011 klesne sleva na patnáct procent.

Podle náměstka primátora Zdeněk Osmanczyka je stanovená hranice v Havířově pro města nad 50 tisíc obyvatel druhá nejnižší v České republice. Město vlastní okolo 7700 bytů, takže je po firmě RPG druhým největším vlastníkem bytového fondu v Havířově

CPI Byty chce zvyšovat postupně

Také někteří soukromí majitelé bytového fondu počítají se zvyšováním nájemného v rámci dorovnání na jeho tržní úroveň. Například nájemníky bývalých Bytů Třinec čekají v nejbližších týdnech setkání se zástupci společnosti CPI Byty, která je vlastníkem bytů. Firma totiž v minulých dnech oznámila, že zahájila vyjednávání o výši smluvního nájemného.

„Obeslali jsme nájemníky s výzvou ke schůzce, na které s nimi chceme výši smluvního nájemného projednávat formou dodatku ke stávající nájemní smlouvě. Podle nás by smluvní nájemné mělo odrážet stejné podmínky, jako je tomu v případě tržního, tedy velikost bytu, atraktivitu lokality, dostupnost a podobně,“ řekla mluvčí CPI Byty Winklerová.

Nájemníci zhruba 4400 bytů v majetku společnosti CPI Byty v Třinci a Českém Těšíně nyní platí nájemné ve výši 38 korun za metr čtvereční. Podle obchodního ředitele firmy Daniela Bacíka by se nově navrhovaná výše nájemného měla pohybovat mezi 40 a 80 korunami na metr čtvereční, v závislosti na lokalitě a stavu bytu.

„Nechceme regulované nájemné okamžitě dorovnat na hladinu tržního. Smluvní nájemné představuje určitý mezistupeň. Jeho postupným navyšováním bychom chtěli tržních nájmů dosáhnout do tří let,“ dodal Bacík.

Podle Občanského sdružení Byty Třinec, které nájemníky zastupuje, je však tento požadavek s ohledem na stav bytů nepřijatelný a radí lidem, aby dodatky ke smlouvám nepodepisovali.

RPG vyčkává

Největší majitel bytů v regionu – společnost RPG – zatím podle slov svého mluvčího Petra Handla nemá jasno, jak bude postupovat. „Zda vůbec budeme zvyšovat nájem, je v tuto chvíli předmětem interních jednání a diskuzí. Pokud bychom se pro zvyšování nájemného rozhodli, určitě nebudeme zvyšovat plošně,“ uvedl Petr Handl.

Dodal, že společnost RPG, jež vlastní na Ostravsku a Karvinsku přes 40 tisíc bytů, má momentálně v 98 procentech svých bytů regulované nájemné.

O situaci v bytových družstvech, kterých po privatizaci obecních bytů vznikly ve městech stovky, rozhodují sami družstevníci, kteří na údržbu svého bytu měsíčně přispívají do tzv. Fondu oprav.

Autor: Tomáš Januszek

Jste nájemník a bojíte se konce regulace nájemného?

Bojím

69 %

Nebojím

23 %

Nebydlím v nájemním bytě

8 %

Hlasovalo: 64

Anketa byla ukončena

14.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Zdravotní střediska, která jsou po někdejším převodu z kraje v majetku města, havířovská radnice prodávat nebude.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení