VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh města na levém břehu řeky

Český Těšín – Nahlédnout do dob těsně před vznikem Českého Těšína a prostřednictvím dobových fotografií sledovat jeho vývoj až po současnost nám umožní publikace, která vyšla k 90. narozeninám města. Nese název Český Těšín – Příběh města na levém břehu řeky.

3.10.2010
SDÍLEJ:

Henryk Wawreczka a David Pindur s knihou mapující historii města na levém břehu řeky.Foto: Emilie Świdrová

Kniha je koncipována jako příběh města na levém břehu řeky a je rozdělena do šesti časových období. „První mapuje dobu do roku 1918, další se soustřeďuje na rozdělení Těšínska a vznik města Český Těšín, tedy léta 1918 až 1920. Třetí sleduje budování nového města v období 1. Československé republiky, pak přichází na řadu období od Mnichova k II. světové válce a k osvobození, předposlední se soustřeďuje na poválečnou obnovu, omezení demokracie a období totalitního systému, poslední přibližuje léta od sametové revoluce až k dnešku,“ říká David Pindur, zástupce ředitele Muzea Těšínska, který je jedním ze spoluautorů.

Publikace obsahuje 350 ikonografických snímků, jež jsou opatřeny rozsáhlými popisky. Nejvíce fotografií pochází z archivu Henryka Wawreczky, další ze sbírkových fondů Muzea Těšínska a také od soukromých osob. Drtivá většina z nich dosud nebyla publikována. Některé jsou naprostým unikátem a snad nejkurióznějším snímkem je synagoga ve Vrchlického ulici, která byla spálena nacisty.

„Tu fotku jsem měl deset let ve svém archívu a nevěděl jsem, jestli je to synagoga v Alšově nebo Vrchlického ulici. Těsně před tím, než kniha měla jít do tisku, jsem v muzeu v polské části města náhodou potkal člověka, který si tuto synagogu pamatoval a poznal ji. Potvrdil mi to i další zdroj,“ říká Henryk Wawreczka.

Pokud pomineme reduty, nejstarší snímek pochází z roku 1880 a jedná se o první dvoupatrový dům na Saské kupě. Dnes ho hyzdí jeho sytě růžová barva fasády. K velmi vzácným patří dosud nepublikovaný snímek interiéru dřevěné kaple na Kontešinci, která po rozpadu Rakousko-uherské monarchie dočasně sloužila jako útočiště českobratrského evangelického sboru. Především z období po roce 1948 je v knize celá řada dosud nepublikovaných snímků. Je to například příjezd a odjezd okupačních vojsk z roku 1968, prvomájové průvody s alegorickými vozy, generální stávka v listopadu 1989 apod.

„K nevšedním patří třeba snímek Leonida Iljiče Brežněva v teplákové soupravě, který byl v Českém Těšíně 22. února 1973 s Vasilem Biľakem,“ uvádí David Pindur „anebo bulharského cara Ferdinanda na nádraží v Těšíně 11. února roku 1916.“

Kromě toho zdobí knihu rovněž fotografie slavných návštěv Těšína: Tomáše Garrique Masaryka, Antonína Benjamína Svojsíka, Jerzyho Buzka, Václava Havla, Václava Klause a Lecha Kaczyńského před jeho tragickou smrtí.

Publikace vyšla dvojjazyčně v češtině a polštině, resumé je také v němčině a angličtině.

EMILIE ŚWIDROVÁ

3.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení