VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice má unikátní ošetřovatelské pracoviště

Orlová /FOTOGALERIE/ – Pacientům vyžadujícím dlouhodobou intenzivní péči začalo v úterý v orlovské nemocnici sloužit nové oddělení DIP (dlouhodobá intenzivní péče) a DIOP (dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče) s lůžky, na kterých mohou dle potřeby pobývat až několik měsíců.

12.10.2010
SDÍLEJ:

V nemocnici v Orlové bylo slavnostně otevřeno oddělení lůžek DIP a DIOP (dlouhodobá péče)Foto: Tomáš Januszek

Přeloženo pro laiky: lékaři a zdravotnický personál tam budou poskytovat zdravotní péči pacientům, které není nutné hospitalizovat na akutních lůžkách intenzivní péče (JIP nebo ARO), ale jejich zdravotní stav bude vyžadovat ještě péči následnou.

Zařízení je unikátní v rámci celého Moravskoslezského kraje a jeho celková kapacita je 15 lůžek a spadá pod tamní ARO, jehož primářem je Zdeněk Bělík, duchovní otec myšlenky zřízení těchto lůžek v Orlové.

„Toto pracoviště je nejmodernější svým prostorovým uspořádáním i vybavením nejnovějšími špičkovými přístroji,“ uvedl Petr Kovařík, ředitel Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, pod kterou Orlová spadá.

Oddělení s lůžky DIP a DIOP zabralo jedno patro a každé lůžko je v jednom boxu, vybaveno nejmodernější technikou.

„Každé z deseti lůžek DIP má svůj vlastní monitor i ventilátor pro podporu dýchání pacientů. Tato lůžka slouží k přechodu pacientů, kterým doba pobytu na akutním intenzivním lůžku nestačila k tomu, aby mohli být přeloženi na JIP nebo standardní oddělení. Laicky řečeno, je to jakýsi mezičlánek mezi akutní intenzivní a dlouhodobou intenzivní péčí, jejímž cílem je pacienta tzv. postavit na nohy,“ vysvětlil primář oddělení Zdeněk Bělík.

Zbývajících pět lůžek jsou v kategorii tzv. DIOP, kam se dostávají pacienti s neurologickými diagnózami, kteří přicházejí z lůžek DIP. „Sem se dostanou pacienti, kteří už nepotřebují podporu dýchání, například pacienti s poruchou vědomí, jejichž stav ale ještě není na přesun na standardní oddělení. Na těchto lůžkách mohou při intenzivní péči lékařů a sester strávit i několik měsíců,“ dodal Bělík.

Ve srovnání s pracovištěm DIP jsou u pracoviště typu DIOP mírnější požadavky na počty lékařského i ošetřovatelského personálu, méně striktní jsou rovněž požadavky na technické vybavení.

„Komplexně jsou tato lůžka určena pro dlouhodobou resuscitační a intenzivní péči, ke zlepšení zdravotního stavu s odpojením od ventilátoru, k dostatečné stabilizaci pacientů. Z hlediska diagnóz se jedná především o pacienty s cévními mozkovými příhodami, úrazy hlavy, postižením plic, s těžšími encefalopatiemi a s výkony myokardu,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Karel Konečný.

Hlavní podmínkou pro přijetí pacienta jsou příchod z lůžka akutní či dlouhodobé péče a zároveň pacient musí splňovat kritéria uvedená v definici pracoviště. „Máme waiting list, kam se zapisují pacienti, kteří by tu mohli být. Starat se o ně bude celkem 25 lidí

Středního zdravotnickéh opersonálu a tři lékaři,“ dodal primář oddělení.

Rekonstrukce celého patra a vybavení moderními přístroji přišlo na 74 milionů korun. Pacenti tady mají k dispozici speciální lůžka s antidekubitárními matracemi (proti proleženinám), monitory, defibrilátory, ventilátory, přístroj EKG, infúzní pumpy a odsávačky.

Autor: Tomáš Januszek

12.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tublatanka
63

Program slavností doplnila Tublatanka

Soud ve věci OKD. Insolvenční správce Lee Louda.
SLEDUJEME ON-LINE
4

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

OBRAZEM: Na novém ledě se domácím hokejistům dařilo

Ve středu havířovští prvoligoví hokejisté odehráli doma první, jinak v pořadí již sedmé přípravné utkání před nastávající sezonou 2017/2018.

Oprava vlakového nádraží začne na jaře

Karviná – Příprava se protáhla, ale už se konečně začalo. S více než tříletým zpožděním začala modernizace železničního koridoru v úseku z Dětmarovic do Chotěbuze. Po jejím dokončení na konci roku 2019 by tudy měly vlaky svištět rychlostí až 160 kilometrů v hodině, nákladní o něco pomaleji. 

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Jedinečnou noční prohlídku můžete zažít poslední srpnovou sobotu na Zámku Fryštát v Karviné, v rámci takzvané Hradozámecké noci.

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Muž, který během nesmyslné potyčky jednoho člověka zabil a dalšího zranil, dostal dvanáct let  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení