VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výzkum má prokázat, kdo víc zamořuje ovzduší?

Ostravsko - Zmapovat zdroje znečištění ovzduší u nás a v Polsku a zjistit jejich vliv na region má unikátní projekt s názvem Air Silesia. Škodliviny se budou měřit pomocí letadla.

21.10.2010
SDÍLEJ:

Filtr k měření množství prachu v ovzduší.Foto: Libor Běčák

Když před několika dny dusil celé Ostravsko smog, v polském příhraničí nebyla situace o moc lepší. Problém znečištěného ovzduší je pro oba sousedící regiony společný. Proto se rozhodly navázat spolupráci a zjistit, které zdroje znečištění se na špatném stavu podílejí největší měrou.

„Společný monitoring začne v příštím roce a jeho průběžné výsledky budou moci lidé sledovat na webových stránkách: www.air-silesia.eu
Projekt má zmapovat situaci v průmyslových aglomeracích na obou stranách hranice. Jedná se o území od Katovic po Opavu, po celé délce hranice Slezska,“ vysvětlil Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Do projektu se zapojí také český a polský hydrometeorologický úřad nebo třeba odborníci z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Kromě využití technologicky nejmodernějších měřicích stanic bude rovněž probíhat měření znečištění ovzduší během letu letadlem. To přispěje k bližšímu poznání úrovně znečištění ovzduší v různých výškách nad zemí a přenosu škodlivin mezi Českou republikou a Polskem.

„Projekt by mohl najít odpověď na otázku, jestli posíláme my více znečištění do Polska, nebo jestli je to naopak. Podle mých odhadů je to tak padesát na padesát – uvidíme, co výzkum ukáže,“ vyjádřil se Libor Černikovský z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Sesbíraná data z měření bude tým Petra Jančíka z VŠB-TUO využívat k vytváření modelových map, ze kterých bude patrné, kdo a do jaké míry ovzduší škodí, či které lokality mají se znečištěním největší problém. Modely pak budou sloužit jako informace o kvalitě ovzduší ve slezském regionu a zároveň jako podklad pro návrh opatření ke zlepšování špatné situace.

„Abychom zjistili, co způsobuje znečištění v celém slezském regionu, potřebujeme mít k dispozici data nejen z velkého průmyslu, ale i z dopravy a lokálních topenišť. Díky spolupráci s Polskem bude moci monitoring probíhat i v místech, kam bychom se jinak nedostali,“ uvedl Jančík a zdůraznil, že znečištěné ovzduší nezná hranice. Podle jeho mínění mají na špatný stav ovzduší z více než devadesáti procent vliv místní zdroje znečištění, necelých deset procent škodlivin k nám přichází z Polska a naopak.

Intenzivní měření bude probíhat zhruba dva roky, další tři roky se ještě budou výsledky dalším monitoringem ověřovat.

Autor: Martin Pleva

21.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení