Tamní politickou scénou by mohla zamíchat jednak stížnost na výsledky voleb, kterou se dnes chystá podat právní kancelář zastupující tři politické strany, a jednak výzva Mariana Kuśe, lídra Strany pro otevřenou společnost (SOS) pro Český Těšín, který vyzval nově zvolené zastupitele k rezignaci a následně novým volbám. „Těm, kteří teď v Českém Těšíně nejvíce křičí a kritizují průběh voleb, nabízím férové řešení – volby nové,“ říká Kuś, jehož strana se umístila na druhém místě, když získala 19,5 procenta hlasů.

Kuś tedy vyzývá koaliční kritiky ke složení svých mandátů. „Já jej nabízím, jako první. V okamžiku, kdy své funkce nabídne 50 procent zastupitelů, musí podle zákona proběhnout nové hlasování o složení zastupitelstva i vedení města,“ stojí v tiskovém prohlášení, jež bylo Kuśovým jménem rozesláno do médií.

Lídr SOS tak reagoval na politické hašteření a vzájemné obviňování politických stan z neregulérnosti voleb a jejích výsledků.

Chtějí názor soudu

Výsledky voleb by mohla zpochybnit také žaloba, kterou chtějí podat tři nebo čtyři českotěšínské politické strany. Marek Ježek, advokát, jehož kancelář zastupuje trojici politických stran Nezávislí, Strana zelených a Hnutí pro Těšín, potvrdil, že žaloba na porušení voleb bude dnes, tj. v poslední možný den, s největší pravděpodobností podána.

„Volby v Českém Těšíně nebyly regulérní, protože některé strany skupovaly hlasy voličů. Náš klient se proto domnívá, že byl porušen smysl svobodných voleb,“ zdůvodnil zamýšlené podání žaloby Marek Ježek.

Zároveň však dodal, že Zákon o volbách takovouto situaci nezakazuje, a proto jde spíše o to, aby soud řekl, zda je takováto praxe regulérní z etického hlediska.

„V tomto případě jde o princip. Soud by měl říci, zda jsou takto vedené volby svobodné, popřípadě, zda v tomto případě přece jen nebyl porušen zákon,“ tvrdí advokát Ježek.

Předseda Hnutí pro Těšín Lubomír Matěj se netají tím, že jeho strana chce volby napadnout. „Dosud jsme sbírali informace o skupování hlasů a chceme podat stížnost na průběh voleb k soudu,“ řekl ČTK Matěj.

Letošní komunální volby v Českém Těšíně byly podle některých pozorovatelů přinejmenším „podivné“.

Jak Deník v den voleb zjistil přímo na místě v restauraci Brandýs, která patří exstarostovi Jindřichu Sznapkovi, sociální demokraté, ale zřejmě nejen oni, si hlasy voličů v letošních volbách „kupovali“. Právě z Brandýsa vozily taxíky alkoholem posilněné voliče do jejich volebních okrsků.
Pár dní před volbami se objevily ve městě letáky nabízející určitý finanční obnos tomu, kdo dá ve volbách hlas Straně pro otevřenou společnost pro Český Těšín (SOS).

Její lídr Marian Kuś však leták považuje za provokaci. Už dříve se v médiích nechal slyšet, že si nedovede představit, jak se v demokratické společnosti dá koupit hlas voliče.

Ještě před samotnými volbami policie přijala dvě trestní oznámení: jedno podala na neznámého pachatele SOS pro Český Těšín a druhé českotěšínská radnice.

Policie ale prověřování případu zřejmě odloží s odůvodněním, že skupování hlasů nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu.