VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé protestovali proti stavbě spalovny odpadu

Havířov – V centru města se v úterý vpodvečer konalo shromáždění odpůrců stavby spalovny komunálního odpadu, kterou chce kraj stavět v nedaleké Karviné.

16.11.2010 15
SDÍLEJ:

V centru Havířova lidé protestovali proti spalovně odpaduFoto: Josef Pintér

Happening proti spalovně s mottem Bubnování pro zdraví se konal na náměstí Republiky od 17. hodiny. Lidé, kteří se spalovnou nesouhlasí, mohli podepisovat petici. Mezi organizátory, kteří s peticí občany oslovovali, byla také herečka Eva Vejmělková. Ta bydlí v části města, která je spalovně nejblíže.

Více informací čtěte v Souvisejících článcích

Několik desítek lidí si vyslechlo argumenty, které proti spalovně hovoří. Mezi ty nejzásadnější patří skutečnost, že spalovna bude postavena v regionu, který znečištěným ovzduším trpí nejvíce v celé zemi. Odpůrcům vadí také to, že odpad bude do spalovny svážen z celého kraje a bojí se rovněž toho, že pro naplnění plánované kapacity se bude vozit i z dalších krajů a možná i zemí Evropské unie.

„Je nemyslitelné, aby tisíce tun odpadu přivážely do spalovny nákladní auta. Jejich množství se bude rovněž podílet na znečištění ovzduší. Ta auta přitom budou projíždět i Havířovem. Nelíbí se nám také, že obyvatele regionu nikdo neinformoval, jak vlastně spalovna bude fungovat, jaká v ní bude použita technologie,“ řekl davu jeden z organizátorů.

Lidé, kteří se ke způsobu likvidace odpadu vyjádřili, podporují především maximální separaci a recyklaci k opětovnému využití materiálu. „Předcházení vzniku odpadů, jeho třídění a následná recyklace jsou mnohem šetrnější způsoby, jak nakládat s odpadem. Uvědomujeme si, že se situace s odpady musí nějakým způsobem vyřešit, ale nelíbí se nám, že se zvolil ten nejjednodušší a zároveň i jeden z nejhorších způsobů jeho likvidace,“ informovala organizátorka Lada Peterková.

Mezi protestujícími byli také lidé, kteří by sice spalovnu schválili, ale nedůvěřují slibům, že bude použita nejmodernější technologie.

Celý průběh protestního setkání byl klidný. Některým lidem se přesto nelíbilo, že dohlížející strážníci napomenuli mladíky, kteří se skateboardy napomenuli za jízdu po ozdobných prvcích na náměstí. Současně také některé varovali před použitím roušek, kterými si zakrývali obličej. Proti tomu se jeden z organizátorů ohradil a vyzval shromážděné, aby se nenechali perzekuovat, protože právě v úterý bylo kvůli vysoké prašnosti vyhlášeno upozornění na znečištěné ovzduší.

„Naši strážníci některé přítomné pouze upozornili. Nikoho v té souvislosti nekontrolovali, ani nezjišťovali totožnost,“ vysvětlil šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras. Na zákaz zakrývat obličej pamatuje zákon o shromažďování. Má zajistit možnost ztotožnění účastníků demonstrací, které se zvrhnou v násilnosti.

Autor: Libor Běčák

16.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení