VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Bohumíně si za odpad lidé připlatí

Karvinsko – Za svoz a uložení odpadu platí lidé ve městech na Karvinsku různé částky. Ty jsou obvykle na maximu povolené částky, takže jejich případné zvýšení zatím nehrozí. Výjimkou budiž Bohumín, kde si lidé od ledna za svoz odpadu připlatí několik desetikorun.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Libor Pristáš

Podle zástupců radnice je to reakce na inflaci a nutné investice města do této oblasti. „U domkařů jde o navýšení zhruba o 50 korun, u panelákových domů ani to ne,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.

V Bohumíně se jako v jednom z mála měst neplatí přímo za osobu, ale za popelnici, která je k domu přistavena. U rodinných domů cena závisí na intervalech mezi odvozy, u panelových domů na tom, kolik si konkrétní dům objedná popelnic a v jaké výši. Částky se pak rozpočítají na jednotlivé obyvatele.

„Za 110 litrovou popelnici při čtrnáctidenní četnosti svozu občan zaplatí 1534 korun, letos to bylo 1482 korun. Středně velký kontejner s objemem 1100 litrů s četností svozu každý týden přijde příští rok na 16 276 korun. Je to sice o 468 korun více, ale dopad na samotné domácnosti po rozpočítání na jednotlivé byty bude opět v řádu desetikorun,“ uvedla Šárka Plutová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Zatímco v Bohumíně bude dráž, jiná města a obce často zůstávají na částkách, které lidé platili dosud. Často na zákonném maximu, takže zdražení ani možné není.

Částku 500 korun na občana a rok platí mimo jiné lidé v Karviné. Výše nad tuto sumu již zákon městu neumožňuje jít. Havířovští platí 492, tedy jen osm korun pod zákonným maximem. Zdražení se tady ale nechystá. „Důvod pro platbu 492 korun je ten, že toto číslo je možné rozpočítat na 12 měsíců a lidé si tak pravidelnou platbu za odpad mohou nechat napsat na SIPO,“ uvedla havířovská mluvčí Jana Pondělíčková. Městu proto odpadá nákladná distribuce složenek.

Vybrané peníze ale městům ani tak nestačí, aby pokryly celé náklady, spojené se svozem smetí na skládku nebo k dotřídění. „Ročně vybere město cca 40 milionů korun na poplatcích a náklady jsou zhruba 63 milionů korun. Počet obyvatel máme necelých 81 700, na jednoho tedy částka za svoz vychází 771,“ vyčíslila Pondělíčková.

Velice podobně je na tom i Karviná. „Na občana doplácíme zhruba 20 až 25 procent, záleží na okolnostech. Lidí, žijících v bytech, se totiž netýká svoz bioodpadu, který svážíme od domů se zahradami,“ uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Ještě mnohem větší celkovou sumu za jednoho člověka musí dát Stonava. Ač lidé tady platí 250 korun ročně, radnice platí za svoz a uložení smetí na skládce 1400 korun. „Nižší částkou za vyvezení popelnic se snažíme lidem kompenzovat to, že žijí v obci, která je poddolovaná a sužovaná těžbou,“ řekl starosta obce Ondřej Feber.

Autor: Nina Macošková

1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení