VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravsko, Karvinsko a Třinecko sužuje prach

Karvinsko – Na obce a města v regionu se kvůli špatným rozptylovým podmínkám opět snáší tolik jedovatého prachu, že musela být omezena průmyslová výroba.

3.12.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

V pátek večer byla na Karvinsku a Ostravsku vyhlášena regulace největších znečišťovatelů, tedy průmyslových podniků, hutí a železáren. Omezit musí především prašné provozy. V průběhu noci byla regulace vyhlášena také na Třinecku.

"V oblasti se výrazně zhoršila kvalita ovzduší u sledovaného parametru polétavého prachu. Nejhorší situace byla ve 20 hodin na stanici v Karviné, kde průměrná klouzavá 24 hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla ve výši 163 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu. Denní limit je přitom 50 mikrogramů. Provozovatelé významných velkých průmyslových a energetických zdrojů jsou povinni regulovat své zdroje dle schválených regulačních řádů,“ informoval Marek Bruštík z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Vůbec nejvyšší hodinovou koncentraci prachu naměřili ve Věřňovicích u Bohumína. Prašnost se tam v pátek odpoledne dostala až na 370 mikrogramů.

Vedle omezení průmyslu se úřad snaží apelovat také na veřejnost. Škodliviny, které se v době inverze drží nad zemí, produkují spalovací motory automobilů nebo tepelné zdroje na tuhá paliva.

„Žádáme spoluobčany, kteří žijí a podnikají v této lokalitě, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Rovněž žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek,“ dodal Bruštík.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Hlavně lidem starším, dětem a nemocným se doporučuje omezit pobyty venku. Není vhodné venku sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Regulace nebo i signál upozornění může být odvolán, až se prašnost dostane pod stanovené limity a opět je nepřekročí po dobu 24 hodin, a to ani na jedné měřící stanici v oblasti.

Autor: Libor Běčák

3.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení