Skupinky školáků docházejí po celý týden do tělocvičny Asterixu. Tam je instalována expozice, při jejímž procházení si děti osvěžují své znalosti snad ze všeho dobrého i zlého, co dosud poznaly.

Projekt byl spuštěn na Slovensku s podporou tamního ministerstva vnitra. Finančně jej zajišťuje Evropská komise. Tento týden jsou do něj zapojeny děti z Havířova, příští týden se s ním seznámí školáci z Karviné.

Děti s policisty probírají především záludnosti užívání alkoholu, tabákových výrobků a drog. Společně procházejí mezi panely, na nichž jsou vyobrazeny projevy jednotlivých závislostí. Na pokřiveném zrcadle sledují, jak zkresleně vidí opilý člověk. Na dalším si mohou prohlédnout rentgenový snímek plic kuřáka. Vstoupit mnohou i do fiktivního vězení. Čeká tam na ně zavřené okno s nápisem, že se nesmí otevírat. Zvědavost dětí je ale silnější a jen málokdo odolá. I na tomto příkladu pak policisté vysvětlují, jak je možné dětskou zvědavost zneužít.

„Projekt je pojat interaktivně. Děti jsou do něj zapojeny skutečně aktivně a na konkrétních příkladech s nimi probíráme, co jim může způsobit dlouhodobé problémy v životě, ohrozit jejich zdraví i život. Víme, že i děti v tomto věku se k zakázanému ovoci dostanou, a proto je vhodné je včas upozornit na rizika, která s tím souvisejí,“ řekl policejní mluvčí Jaroslav Kus, který se projektu účastní.

Jak se prokazuje, děti ve věku devíti a deseti let, mají většinou velmi dobré povědomí o tom, jak jednotlivé návykové látky působí. Dokazují to právě při nenuceném pohovoru s policisty u panelů, na kterých jsou konkrétní projevy popisovány. Výjimkou nejsou přiznání jednotlivců, že už vyzkoušeli alkohol i cigarety. Hned v první skupině se našel chlapec, který tvrdil, že už zkoušel kouřit marihuanu. Zdrojem zakázaného ovoce jsou zpravidla starší kamarádi.