Podle představ kraje by krajské nemocnice mohly být rozděleny na čtyři územní nemocnice, kam by měly být soustředěny lékařské týmy, jež by měly zajistit fungování základních oddělení, tedy ARO, gynekologicko-porodnického, pediatrie, interny a chirurgie.

„Jednalo by se o poskytování pouze akutní lékařské péče, to znamená, že by plánované operace musely být odloženy, případně zcela zrušeny,“ přednesl na poradě s řediteli nemocnic hejtman Jaroslav Palas.

Na Karvinsku by „územní nemocnici“ měly vytvořit Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji včetně zařízení v Orlové, Nemocnice s poliklinikou v Havířově a Nemocnice Třinec-Sosna.

Jsou manažeři nemocnic v této sestavě schopni akutní péči zajistit? Kraji mají co nejdříve dodat statistické informace o počtech porodů, hospitalizovaných dětí a chirurgických operací.

„Vedení kraje také požádalo zástupce ostatních lůžkových zdravotnických zařízení na území Moravskoslezského kraje, aby sdělili počty možných volných kapacit v jednotlivých odbornostech,“ uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Podle ředitele nemocnice v Karviné-Ráji Petra Kovaříka bude nejdůležitější dát dohromady lékařské týmy, které budou akutní péči zajišťovat. „V tuto chvíli na to nejsem schopen odpovědět. Vím jen, jaká je situace v nemocnicích v Orlové a Karviné, jak jsou na tom kolegové, nemám tušení,“ prohlásil včera odpoledne Kovařík.

Zopakoval, že Karviná-Ráj má akutní problém na chirurgii, interně, dětském oddělení, na gynekologicko-porodnickém oddělení. „V Orlové kompletně odchází lékaři z chirurgie a velká část z oddělení ARO. Na případné operace těchto lékařů dostatek určitě nebude,“ řekl Kovařík s tím, že v orlovské nemocnici je zajištěn normální provoz na ortopedii a na oddělení lůžek ošetřovatelské péče DIP a DIOP.

To jeho kolega, ředitel havířovské nemocnice Jan Ferenc, je po nastínění tohoto plánu skeptický.

„My budeme fungovat jako následná péče. Podle mne nikdo – my, Karviná ani Třinec - nedokáže sám zajistit akutní péči. A přesunovat lékaře z jedné nemocnice do druhé? To já o své vůli nemohu, dotyčný by s tím musel souhlasit. Podle mne to vypadá, že žádná akutní péče prostě nebude,“ nebere si servítky Ferenc.

Nedokáže si prý představit situaci, kdyby se všechny akutní příjmy měly vozit do Fakultní nemocnice v Ostravě, jak předpokládá krizový plán. „To může fungovat tak hodinu,“ míní Ferenc.

Podle něj je na vině ministr zdravotnictví, že všechno nechal dojít do takové situace. „Stát, resp. ministr musí začít okamžitě jednat. Slíbit lékařům přidání platů třeba v horizontu tří let, prostě alespoň nějaký vstřícný krok. Jinak to všechno zkolabuje,“ tvrdí ředitel havířovské nemocnice.

Dodal, že všechny ambulance budou fungovat normálně .