VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotní sestry bijí na poplach: Jsme rukojmí lékařů

Karvinsko - Rozhodnutí lékařů odejít z nemocnic může ovlivnit životy stovek zdravotních sester a dalších zaměstnanců.

25.1.2011 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Pokud lékaři zapojení do akce Děkujeme, odcházíme splní své hrozby a k 1. březnu z nemocnic odejdou, nebude to znamenat problém jen pro pacienty, ale také pro zdravotní sestry a pomocný personál. Rovnice je to jednoduchá: pokud odejdou lékaři, budou oddělení uzavřena, nebo bude provoz řady z nich omezen, a tudíž tam nebude potřeba ani tolika sester a dalšího zdravotnického personálu, jako jsou například laboranti či fyzioterapeuti.

Zdravotní sestry v nemocnicích v Karviné-Ráji, Orlové a Havířově tuto situaci sledují s nervozitou. „Děsíme se toho, že lékaři v březnu skutečně odejdou a řadu z nás to může stát místo. Upozorňovali jsme na to již dříve, ale s ubíhajícími dny jsme z toho čím dál nervóznější,“ řekla předsedkyně pobočky České asociace sester v orlovské nemocnici Jarmila Cvoligová. Dodala, že sestry s postojem lékařů, kteří se podepsali pod akci Děkujeme, odcházíme, nesouhlasí.

Podle náměstkyně pro ošetřovatelskou péči v havířovské nemocnici Renaty Tydlačkové je situace, ve které se zdravotnický personál ne o své vůli ocitl, nešťastná.

„Faktem je, že pokud lékaři skutečně odejdou, bude to znamenat omezení provozu několika oddělení, kde je mimo jiné poskytována takzvaná akutní péče, tedy například chirurgie, interna, dětské oddělení, ARO, gynekologie a porodnice. To by samozřejmě znamenalo nadbytečnost zdravotnického personálu,“ uvedla Renata Tydlačková.

Podle ní to pro zhruba dvě stě sester znamená nejistotu, zda budou v nemocnici v budoucnu ještě potřebné. „Zaznamenala jsem už, že se sestry ptají, co jak bude, a některé se netají tím, že si hledají nová místa. Já jim samozřejmě nemohu nic radit, sama nevím, co bude,“ prohlásila Tydlačková.

Jisté ovšem je, že pokud lékaři skutečně k 1. březnu odejdou, část personálu bude mít nařízenu dovolenou. „Na to má zaměstnavatel ze zákona právo. Tudíž náměstkové mají za úkol spočítat, kolik pracovníků – jak samotných sester, tak pomocného zdravotnického personálu a lidí v návazných provozech by bylo potřeba, a ostatní poslat na dovolenou. Po týdnu se uvidí, co a jak bude dál,“ řekl Deníku ředitel havířovské nemocnice Jan Ferenc.

Ředitel Nemocnice v Karviné-Ráji (včetně Orlové – pozn. aut.) je v případě nutnosti připraven poslat „nepotřebný“ zdravotnický personál hned na čtrnáctidenní nucenou dovolenou.

„Situace v nemocnici je napjatá. Sestry samozřejmě nelibě nesou, že nejen pacienti, ale i ony jsou nyní rukojmími lékařů a bytostně závislé na tom, jak se oni zachovají,“ uvedla mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová s tím, že v rájecké nemocnici pracuje zhruba pět set sester.

Autor: Tomáš Januszek

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Práce v podzemí černouhlené šachty. Důlní kombajn. Ilustrační snímek.

Karvinou zahýbal důlní otřes

Lubomír Kirman tvoří zásadně z přírodních materiálů ze dřeva, z kamenů, z písku, z vody… Materiál nakupuje ve stavebnictví nebo hledá v přírodě.
6

Je to úžasný pocit naplnění, říká o svých obrazech Lubomír z Rychvaldu

OBRAZEM: Festiválek nabídl výbornou muziku

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Letním kino v Havířově od sobotního odpoledne až do půlnoci patřilo hudbě. Konal se 3. ročník soutěžní přehlídky havířovských amatérských kapel s názvem Festiválek v letním.

Čtyřkolky přidělávají vrásky myslivcům

Majitelé čtyřkolek a terénních motorek přídělávají každoročně vrásky myslivcům i správcům lesů. Jejich hlučné stroje totiž plaší zveř a ničí lesní porosty a půdu. V boji proti jejich „řádění" jsou však lesníci i myslivci často bezmocní.

Svatební pár Karvinského a Havířovského deníku: Hlasujte v 7. kole

Soutěžní svatební páry, které zaslaly redakci Deníku fotografie, mohou vyhrát zajímavé ceny.

Studenti spolupracují na mobilním herbáři

Tajný život města. Tak zní název celosvětového projektu, do kterého se zapojili i studenti karvinské střední průmyslové školy (SPŠ) a žáci karvinské základní školy Dělnická. Ti teď ve svém volném čase spolupracují na vývoji aplikace PlantNet, která prostřednictvím mobilního telefonu či tabletu rozezná jednotlivé květiny, keře a stromy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies