VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé šetří, krátí si odměny

Karvinsko – Všeobecné šetření motivovalo zastupitele řady obcí k tomu, že se v letošním roce rozhodli pro snížení svých odměn za práci pro město. Například v Orlové by tak za rok měli ušetřit až 800 tisíc korun, když k úsporám došli netradičním způsobem.

26.1.2011 7
SDÍLEJ:

Havířovské zastupitelstvoFoto: Libor Pristáš

„Na jedné straně se sice zvýšily odměny zastupitelům a radním, ale na druhé straně se snižují odměny za práci v komisích a ve výborech,“ prozradil zastupitel Václav Kafka. „Jestliže v minulém volebním období pobíral předseda komise či výboru 2130 korun měsíčně, pak nově dostane pouze pět set korun. U členů komisí či výboru se odměna snížila z původních 1820 korun na 250 korun,“ uvedla mluvčí Orlové Nataša Cibulková. „Obyčejný“ člen zastupitelstva si o něco polepší: ze 780 na 870 korun a radní z 2320 na 2550 korun.

Orlovští zastupitelé se rozhodli o snížení počtu těchto komisí. Zatímco v uplynulém volebním období pracovalo při zastupitelstvu 13 komisí a dvě pracovní skupiny, v tomto období to budou jen tři komise, pět výborů a jedenáct pracovních skupin, přičemž práce v pracovních skupinách bude bezplatná.

„Při úvahách o tom, kde ušetřit, jsme vycházeli z toho, že pokud jsou ochotni zastupitelé a občané pro město něco udělat, neměla by v tom hrát zásadní roli finanční otázka,“ vysvětlil místostarosta Radislav Mojžíšek.

Také karvinští zastupitelé si schválili nižší odměny. Ti budou za své služby městu letos pobírat 1200 korun, což je o deset korun méně než loni. „Ale maximum, které by mohli podle zákona dostávat, je 1691 korun,“ informovala mluvčí Karviné Šárka Swiderová. O tři sta korun si pohorší radní, kteří budou letos pobírat 4900 korun.

Menší odměny budou mít také zastupitelé v Bohumíně, kde se podle nařízení vlády sníží odměny členům zastupitelstva o pět procent. „Měsíčně pobíral zastupitel v Bohumíně v roce 2010 částku 870 korun, radní pak 2550 korun. Od nového roku bude bohumínský zastupitel pobírat odměnu ve výši 827 korun, radní 2423 korun,“ řekla mluvčí Lucie Balcarová. O dalším snížení odměn pro zastupitele, vyjma nařízené vládou, prý v Bohumíně neuvažují.

Šetřit budou také v menších obcích. „Snížili jsme počet komisí a také počet členů v jednotlivých komisích. Ušetříme tak tisíce korun,“ řekl starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Havířovští zastupitelé ještě loni pobírali za svou práci maximální možné částky. Letos se rozhodli šetřit a odměny si snížili. „Loni dostávali zastupitelé 1700 korun, zatímco letos to bude 1691 korun. Radní si „lehce pohoršili“ z 5020 na 4969 korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.

Autor: David Gorgol

26.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaný Martin Konečný z Rychvaldu

Hledá se třináctiletý chlapec z Rychvaldu

Ilustrační foto.

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení