VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Havířov chce provozovat kanalizaci samo

Havířov – Obce a města v České republice by měly být na začátku tohoto roku odkanalizovány. Při získávání dotací na tyto účely z Evropské unie však radnice narazily na obrovské problémy.

9.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Tomáš Ježek

Finance z EU nemohou plynout do soukromých firem, a jelikož většina radnic své podíly v minulosti neuváženě prodala, musejí najít způsob, jak o dotace nepřijít.

V Havířově zastupitelé rozhodli, že nově vybudovanou kanalizaci bude provozovat město prostřednictvím Technických služeb. Tím splní základní podmínku. „Předpokládáme, že to bude výhodné i z hlediska možnosti ovlivňovat cenu stočného,“ míní vedoucí oddělení vnějších vztahů a strategického rozvoje Ladislav Nedorost.

S jedním problémem, a ne zrovna malým, se ovšem zástupci havířovské radnice vypořádat musejí. Kanalizace se napojí stejně na tu stávající, kterou provozuje SmVaK, a město za to zaplatí. „Momentálně hledáme optimální řešení a snažíme se s vodárenskou firmou domluvit na podmínkách,“ přiznala mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Havířov je jedním z měst, které v roce 1999 své akcie prodalo a dnes toho může jen litovat. „Prodej byl určitě chybným krokem. Doufáme, že jednání s vodárenskou firmou budou solidní a cena stočného v nových lokalitách nebude vyšší, než v těch stávajících. To by se nám také do sítě nemuseli lidé vůbec připojit,“ uvedl Heczko, který připustil, že v krajním případě by město muselo kanalizaci dotovat. „To se ale doufám nestane,“ dodal.

V Horní Suché už začali kanalizaci stavět. Používají na tyto účely peníze z vlastních zdrojů, protože nedostali ze slíbené dotace zatím ani korunu. Obec byla přitom před lety oslavována jako první, která v okrese dotaci obdržela.

„Nedostali jsme peníze, ale jen zprávu, že jsme splnili všechny požadavky, byli vybráni a s penězi můžeme počítat. Státní fond životního prostředí ale doposud není schopen rozdělit finance těm, kteří si nechtějí kanalizaci provozovat sami. Vadí mu, že se dotační peníze přelévají do kapes soukromým provozovatelům. Neustále mění finanční modely provozování a tím i pravidla hry během jejího průběhu. Nejdříve nám například bylo řečeno, že konečné rozhodnutí o přijetí dotace nedostaneme, pokud nebudeme mít před tím uzavřenou koncesní smlouvu s provozovatelem kanalizace, ale pak přišla změna a nyní chtějí zase něco jiného,“ uvedl starosta Horní Suché Jan Lipner, který dodal, že jen za sestavení smlouvy a provedení koncesního řízení už obec zaplatila téměř osm set tisíc korun.

Také proto se již radnice nechce vracet k provozování kanalizace a vybírání stočného vlastními silami. To, že se do soutěže nepřihlásí firma SmVak, si starosta dokáže těžko představit. Vždyť odváděné splaškové vody bude stejně čistit právě tato organizace. Na druhou stranu se obává jednání o ceně, kterou si vodaři za provozování řeknou.

„Už nyní se na ministerstvu financí projednává kauza nepřiměřeného zisku této firmy, který činí čtyřicet procent vlastních nákladů. Moc bych se nedivil, kdyby i cena za provozování kanalizace skončila u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ dodal starosta Lipner.

Autor: Libor Pristáš

9.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení