Finance z EU nemohou plynout do soukromých firem, a jelikož většina radnic své podíly v minulosti neuváženě prodala, musejí najít způsob, jak o dotace nepřijít.

V Havířově zastupitelé rozhodli, že nově vybudovanou kanalizaci bude provozovat město prostřednictvím Technických služeb. Tím splní základní podmínku. „Předpokládáme, že to bude výhodné i z hlediska možnosti ovlivňovat cenu stočného,“ míní vedoucí oddělení vnějších vztahů a strategického rozvoje Ladislav Nedorost.

S jedním problémem, a ne zrovna malým, se ovšem zástupci havířovské radnice vypořádat musejí. Kanalizace se napojí stejně na tu stávající, kterou provozuje SmVaK, a město za to zaplatí. „Momentálně hledáme optimální řešení a snažíme se s vodárenskou firmou domluvit na podmínkách,“ přiznala mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Havířov je jedním z měst, které v roce 1999 své akcie prodalo a dnes toho může jen litovat. „Prodej byl určitě chybným krokem. Doufáme, že jednání s vodárenskou firmou budou solidní a cena stočného v nových lokalitách nebude vyšší, než v těch stávajících. To by se nám také do sítě nemuseli lidé vůbec připojit,“ uvedl Heczko, který připustil, že v krajním případě by město muselo kanalizaci dotovat. „To se ale doufám nestane,“ dodal.

V Horní Suché už začali kanalizaci stavět. Používají na tyto účely peníze z vlastních zdrojů, protože nedostali ze slíbené dotace zatím ani korunu. Obec byla přitom před lety oslavována jako první, která v okrese dotaci obdržela.

„Nedostali jsme peníze, ale jen zprávu, že jsme splnili všechny požadavky, byli vybráni a s penězi můžeme počítat. Státní fond životního prostředí ale doposud není schopen rozdělit finance těm, kteří si nechtějí kanalizaci provozovat sami. Vadí mu, že se dotační peníze přelévají do kapes soukromým provozovatelům. Neustále mění finanční modely provozování a tím i pravidla hry během jejího průběhu. Nejdříve nám například bylo řečeno, že konečné rozhodnutí o přijetí dotace nedostaneme, pokud nebudeme mít před tím uzavřenou koncesní smlouvu s provozovatelem kanalizace, ale pak přišla změna a nyní chtějí zase něco jiného,“ uvedl starosta Horní Suché Jan Lipner, který dodal, že jen za sestavení smlouvy a provedení koncesního řízení už obec zaplatila téměř osm set tisíc korun.

Také proto se již radnice nechce vracet k provozování kanalizace a vybírání stočného vlastními silami. To, že se do soutěže nepřihlásí firma SmVak, si starosta dokáže těžko představit. Vždyť odváděné splaškové vody bude stejně čistit právě tato organizace. Na druhou stranu se obává jednání o ceně, kterou si vodaři za provozování řeknou.

„Už nyní se na ministerstvu financí projednává kauza nepřiměřeného zisku této firmy, který činí čtyřicet procent vlastních nákladů. Moc bych se nedivil, kdyby i cena za provozování kanalizace skončila u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ dodal starosta Lipner.