VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici čeká zeštíhlování. Je otázkou, jak velké

Karviná, Orlová – Vedení nemocnice v Karviné-Ráji čeká řada diskuzí s primáři jednotlivých oddělení na téma, jak ušetřit, kde zredukovat počet lůžek.

13.3.2011 1
SDÍLEJ:

Nemocnice v OrlovéFoto: Archív

Zřizovatel nemocnice totiž chystá restrukturalizaci a optimalizaci provozu všech krajských nemocnic, karvinsko-orlovskou a havířovskou nevyjímaje.

Kraj si dokonce nechal zpracovat analýzu poradenskou firmou RGM Medical, která konkrétně v Orlové a Karviné navrhuje uzavření a přesun některých oddělení v trojúhelníku Karviná – Orlová – Havířov.

Za „oběť“ úsporným opatřením by podle tohoto návrhu měly padnout například plicní oddělení v Karviné, chirurgie v Orlové. Ortopedické oddělení se doporučuje přesunout z Orlové do Havířova.

Management nemocnice v Karviné-Ráji a ni lidé z vedení orlovské radnice s tím však nesouhlasí. Zástupce kraje mluví o kompromisu. „Optimalizace ano, ale rozhodně nemůžeme podléhat ekonomickým tlakům,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM). V případě orlovské nemocnice totiž auditoři z RGM Medical navrhují postupné utlumení akutní péče a specializaci nemocnice na ošetřovatelskou péči a rehabilitaci.

Ředitel Nemocnice v Karviné-Ráji Petr Kovařík souhlasí s tím, že redukce lůžek je potřebná. S návrhem firmy RGM Medical však souhlasí jen z 80 procent. „Výhrady mám v případě navrhovaného rušení očního oddělení, orlovské chirurgie a přesunu ortopedie z Orlové do Havířova. Tyto návrhy považuji za naprosto irelevantní,“ tvrdí Kovařík.

Každopádně souhlasí s potřebou redukce určitého počtu lůžek. „Ovšem zatím bych byl v konkrétním počtu a hlavně oddělení opatrný. Chci všechno prodiskutovat s primáři,“ dodal ředitel nemocnice.

Lékařský náměstek nemocnice Radek Sušil považuje výsledky analýzy, o které se kraj chce opřít, za administrativní model neschopný praktické realizace. „Analýza vznikla od stolu a její autoři nebrali v úvahu regionální poměry a význam jednotlivých pracovišť. Je to systém, jehož cílem jsou maximální úspory. Dopady na pacienty, ale i samotné zdravotníky ale neřeší,“ tvrdí Sušil.

„Například mi připadá nesmyslné rušit, popř. dělit a částečně přesouvat oční oddělení, které má v Karviné dlouho tradici a hlavně obrovské perspektivy. Máme rozpracovány projekty na takové úrovni, že by se toto pracoviště mohlo stát jedním ze dvou unikátních ve svém oboru v celé republice,“ dodal Radek Sušil.

Naopak řediteli havířovské nemocnice Janu Ferencovi se například možnost přestěhování ortopedie z Orlové do Havířova zamlouvá. „Proč v Orlové opravovat operační sály, když tady jich máme osm z toho většinu nevyužitých? Také máme u nás v havířově perfektní podmínky pro interní péči. Restrukturalizace a optimalizace lůžek je cesta, jak zajistit, aby krajské nemocnice obecně byly alespoň na nule,“ tvrdí Jan Ferenc.

Restrukturalizace krajských nemocnic by měla proběhnout do konce června. K 1. červenci plánuje kraj založit holdingovou společnost zastřešující všechny krajské nemocnice s cílem ušetřit na nákladech. Při té příležitosti chce dokončit z úsporných důvodů optimalizaci lůžek.

„Nemůžeme podléhat ekonomickým tlakům,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný

Společnost RGM Medical zpracovala pro kraj analýzu stavu krajských nemocnic, ze které vyplývá, že je nadbytek lůžek a bylo by vhodné provést jednak restrukturalizaci a optimalizaci lůžek a vůbec ekonomického provozu nemocnic. Pro orlovskou nemocnici, jež je součástí Nemocnice Karviná-Ráj, auditoři navrhují postupný útlum akutní péče a postupnou transformaci na péči následnou, ošetřovatelskou a rehabilitační. Jak se k celé věci staví kraj, jsme se zeptali náměstka hejtmana pro zdravotnictví Karla Konečného.

Hrozí tedy skutečně Orlové zánik nemocnice, která by poskytovala obyvatelům města a blízkého okolí akutní péči?

„Především chci zdůraznit, že jde pouze o návrh auditorské firmy, která zjišťovala, jak jsou na tom krajské nemocnice z hlediska ekonomického a provozního. Kraj si rozhodně nemůže dovolit ohrozit dostupnost zdravotnické péče a o toto bych se při předpovědích dalšího vývoje opíral.“

Znamená to, že se Orlované nemusejí obávat, že by „jejich“ nemocnice zanikla? Tedy, že se nestane, že je v případě úrazu, kolapsu či infarktu nebudou sanity vozit do Karviné nebo Havířova?

„Takové obavy jsou přinejmenším předčasné. Při budoucím rozhodování o osudu konkrétně orlovské nemocnice bude hodně záležet na výsledcích restrukturalizace krajských zdravotnických zařízení obecně. Dnes vám opravdu nikdo neřekne, co se stane konkrétně s orlovskou nemocnicí. Návrh nějaké auditora je jedna věc a rozhodnutí zřizovatele druhá. My rozhodně nemůžeme podléhat ekonomickým tlakům, byť samozřejmě chceme provést restrukturalizaci, ke které nás tlačí nedostatek jednak peněz na investice, ale také samy zdravotní pojišťovny, které rovněž z úsporných důvodů nechtějí nasmlouvat tolik lůžek, kolik jich dnes v krajských nemocnicích máme. Z toho tedy jasně plyne, že restrukturalizace ano, ale těžko být dnes konkrétní.“

Zástupci města samozřejmě s obavami sledují dění kolem nemocnice a netají se tím, že bude-li to situace vyžadovat, požádají opět kraj o převod nemocnice do majetku města. Jak se vy díváte na tuto variantu?

„Samozřejmě, je to alternativa, i když podle mne ne příliš dobrá. Máme tady v regionu několik příkladů, kdy si město vzalo pod „svá křídla“ skomírající nemocnici, ale podívejme se, jaké spektrum péče tato zařízení dnes nabízejí? Bohumín, Český Těšín. Myslím si, že je lepší být součástí silného celku.“

O orlovské nemocnic se už řadu let mluví jako o vhodném kandidátovi na zařízení poskytující následnou a ošetřovatelskou péči. Přesně tak, jak to navrhuje auditorská firma. Takže?

„Opakuji, že nemůžeme podléhat ekonomickým tlakům a nemůžeme si dovolit ohrozit dostupnost akutní zdravotní péče. Při jednáních, které na toto téma povedeme v nejbližších týdnech a měsících, budou mít silné slovo také lékaři, takže v tuto chvíli bych se raději vyhnul jakýmkoli „zaručeným“ teoriím o tom, jak všechno dopadne.“

Autor: Tomáš Januszek

13.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení