VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havířovští politici odsoudili memorandum o spalovně

Havířov – Zástupci politických stran, které mají své členy v havířovském zastupitelstvu, jednali v úterý u kulatého stolu. Hovořili o plánované výstavbě spalovny a dvoustranném memorandu mezi Karvinou a Krajským úřadem v Ostravě.

17.3.2011 3
SDÍLEJ:

Uzavřený černouhelný důl Barbora na okraji Karviné. Tady má vyrůst spalovna komunálního odpadu.Foto: Tomáš Januszek

Vyjádřili poté jednoznačný nesouhlas s memorandem a měli navíc i připomínky k technologiím, které mají být ve spalovně použity. V budově havířovského magistrátu se sešli zástupci sedmi politických stran a hnutí a členové sdružení Občané proti spalovně. Výstavbu spalovny v drtivé většině podpořili, ale vznesli řadu připomínek.

Více informací o tématu čtěte v Souvisejících článcích

„Šest ze sedmi zástupců politických stran vyslovilo se stavbou spalovny souhlas. Nicméně u všech zazněly výhrady k technologiím, které tady mají být využity, a to včetně způsobu spalování odpadů,“ řekl po skončení jednání havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk.

Při schůzce vyjádřili své obavy i zástupci sdružení Občané proti spalovně, kteří mají nadále velké obavy hlavně z dalšího znečišťování ovzduší v kraji, které je momentálně nejhorší v republice. Přesto absolutně proti výstavbě nejsou.

„Nejsme ekologové, a proto připouštíme, že zde spalovna za určitých okolností být může. Ale jen když se vyčerpají všechny předchozí možnosti. Určitě jsme ale nadále proti současně navrhované variantě. Musela by být menší kapacita a používat se nejmodernější zařízení, tedy pyroplyzma, která pálí odpad při sedmi až dvanácti tisících stupních Celsia, a ne jen při dvanácti stech, jak je nyní navrženo,“ uvedla za sdružení Lada Peterková.

Ta vyjádřila na druhé straně radost nad tím, že se o spalovně začalo více diskutovat.

„Máme dobrý pocit, že se začalo konečně o tomto problému mluvit. O spalovně se jedná už pět let, ale téměř nikdo neprostudoval odborné podklady. Jak se ukázalo, ani zástupci havířovských politických stran. Nesmíme přitom nic podceňovat, protože příklady v okolí nám jasně ukazují, že slibům se věřit nedá,“ dodala Peterková.

Dvoustranné memorandum mezi Karvinou a krajem všichni přítomní jednohlasně odmítli. Považují za nepřípustné, aby byl zvýhodňován jeden z akcionářů společnosti KIC odpady. „Tento názor přednesu společně se svým náměstkem na čtvrtečním setkání s náměstkem hejtmana Miroslavem Novákem, kterého jsem společně s vedoucím odboru životního prostředí kraje pozval na jednání zastupitelstva v pondělí 28. března,“ řekl na závěr Osmanczyk.

Autor: Libor Pristáš

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení