Správa hřbitovů se s tím rozhodla udělat přítrž a nekompromisně tyto věci, které tam nemají co dělat, vyhazuje. „Měl jsem tam schované nějaké věci, abych je nemusel nosit stále s sebou,“ řekl devětapadesátiletý Milan Bdžoch.

Jak dodal, předměty, které tam měl položené, už nenašel. „Myslím si, že je to nepříjemné hlavně pro starší lidi, kteří si musejí všechny věci na úpravu hrobu tahat s sebou,“ dodal Bdžoch.

S tím, ale nesouhlasí správce karvinských hřbitovů Ivan Ječmínek. „Lidé si tyto věci nemusí nosit s sebou, v květinových síních si mohou například konvičku, lopatku nebo kyblík půjčit, nebo mohou požádat pracovníky hřbitova, kteří jim také mohou nářadí zapůjčit,“ vysvětlil správce.

Podle něj je zvláštní, že se tato „neřest“ děje pouze na centrálních hřbitovech. V odlehlejších hřbitovech, jako například v Petrovicích nebo v Karviné-Louky, se s tímto problémem nesetkali.

„Byl jsem na hřbitově v Karviné-Doly a potřeboval jsem něco podlít, tak jsem požádal kolegu, co tam byl se mnou, jestli by mi nepodal zpoza nějakého hrobu něco, čím bych to mohl zalít a on mi po chvíli řekl, že prošel celý hřbitov a nic nenašel,“ popsal rozdíly v chování lidí na hřbitovech Ivan Ječmínek.

Mnoho negativních reakcí prý zatím nezaznamenal. „Potkalo mě pár lidí, co si stěžovali, ale většinou to pochopili, když jsem jim to vysvětlil,“ řekl Ječmínek.

Navíc prý zákaz dávat věci za hrob již platí několik let. „Protože toho bylo letos víc než obvykle, rozhodli jsme se pro tento razantnější krok,“ vysvětlil správce hřbitova situaci, kdy sníh, který roztál, odhalil mezi hroby nepořádek. Věci, které tak zaměstnanci hřbitovní správy mezi hroby najdou, již skončí v kontejneru. „Nejde o žádné drahé věci, většinou tam lidé nechávají hadry nebo PET láhve na zalévání,“ dodal Ječmínek.