VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem Na Kamenci se snad blýská na lepší časy

Orlová /ROZHOVOR/ – Už několik let bojují obyvatelé ulice Na Kamenci v Orlové-Městě za lepší prostředí. Život jim totiž znepříjemňují blízké uhelné sklady v areálu bývalého Dolu Žofie.

20.3.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Libor Běčák

Tamní obyvatelé si stěžují na neustálý hluk z projíždějících kamionů, při nakládce uhlí na vagony a především na prach, který při manipulaci s uhlím zamořuje široké okolí. Již několik let si dopisují s úřady jak místními, tak státními, včetně ministerstev a Inspekce životního prostředí. Zatím marně.

„Před pár lety jsem v tomto místě koupil dům, protože se mi to prostředí velmi líbilo, To jsem ovšem netušil, co mě čeká. „Když tady začala podnikat firma Flaming paliva, vykáceli tady nelegálně vrostlé stromy. Po jediné příjezdové cestě začaly jezdit desítky nákladních aut denně, práší se tady, páchne plyn, olej a musíme snášet nesnesitelný hluk, které se okolím line při nakládce uhlí na vagony. A dovolání nikde. Jsem z toho znechucený.“ To je výňatek z dopisu Martina Kopela, který poblíž průmyslového areálu bydlí.

Lidé se však nevzdali a neustále bombardují úřady stížnostmi. Podle nich firma bez povolení rozšířila plochu využívanou pro skladování paliva a tudíž areálem a sklady projde daleko více uhlí a chemikálií než je povoleno. A tím je větší i znečištění ovzduší.

Pracovník firmy, která mezitím změnila název na Olivenite kalahari – Věslav Mucha – tvrdí, že je vše v pořádku. „Ty ženy, se kterými jste mluvil, jsou věčně stěžovatelky,“ řekl na místě redaktorovi Karvinska.

Koncem února se v ulici Na Kamenci sešli zástupci města s hygieniky a místní obyvateli.

„Přímo na místě jsme zjišťovali, jak se věci mají. Zjistili jsme, že firma má povolení na provoz uhelných skladů s omezenou tonáží. Hygienici proto dali podnět našemu stavebnímu úřadu k šetření a ten nyní vyzve firmu k předložení dokladů a patřičných povolení. Pokud nebudou v pořádku, stavební úřad s firmou povede nové povolovací řízení a tady je šance, že si firmu můžeme „došlápnout“ a donutit ji, aby dostála svým povinnostem jak v předmětu podnikání, tak ve vztahu ke svému okolí,“ uvedl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

„Společně s hygieniky budeme situaci Na Kamenci sledovat,“ říká vedoucí odboru životního prostředí MÚ Orlová Radislav Hájek

Lidé z ulice Na Kamenci v Orlové Městě se bouří. Už několik měsíců tam žijí v prachu z nedalekého uhelného překladiště. Po několikaletých stížnostech se o problém začalo zajímat také město, které přizvalo na pomoc hygieniky. Vedoucího odboru životního prostředí Městské úřadu v Orlové Radislava Hájka jsme se zeptali, jak může úřad v takovém případě zakročit a jak se situace na místě vyvíjí. Zda tedy tamní obyvatelé mohou očekávat zlepšení situace.

V čem je „zakopaný pes“ pokud jde o situaci v ulici Na Kamenci? Co se zjistilo koncem února při kontrole, jíž se zúčastnili zástupci města a hygienici?

„Zakopaný pes“ je dle mého názoru především v nedokonalé legislativě, zejména její provázanosti. V tomto případě předpisy územního plánování, stavební zákon a legislativa životního prostředí. Dokonce ani inspekce ŽP, orgán kontroly životního prostředí, nezjistila žádné porušení legislativy životního prostředí. Kontrola za účasti hygienické služby nezjistila v zásadě nic nového, ale ve vzájemné shodě zúčastněných byl dohodnut společný postup orgánů státní správy směrem k provozovateli s cílem využití všech možností, které legislativa umožňuje.“

Tamní lidé si stěžují, že firma před časem vykácela vzrostlé stromy, ale nenahradila je novou výsadbou, přestože to mě nařízeno a zavázala se k tomu. Mohou tedy úřady donutit provozovatele areálu, aby dostál svým závazkům? Pokud nemohou, proč?

„Tamní firma“ oficiálně nekácela stromy, neboť nebylo vydáno žádné povolení ke kácení stromů. Předmětné kácení bylo oznámeno opožděně a pachatelé nebyli zjištěni. Oficiálně povolené kácení stromů bude kompenzováno náhradní výsadbou 33 speciálních stromů, které budou přednostně lokalizovány tak, aby tvořily část přírodní bariery proti prachu a hluku před místními rodinnými domy.“

Na místě prováděli měření i hygienici, kteří však nenaměřili zvýšené hodnoty prachu a znečištění. Ovšem pokud, jak vyplývá z dalších zjištění, vašeho odboru, bez povolení zvětšila plochu pro podnikání a tím tedy pravděpodobně i produkci prachu a hluku, nebylo by dobré provádět v místě měření dlouhodobě a hlavně častěji? Pak by se možná došlo k úplně jiným zjištění než dosud k těm, která vycházejí z oficiálních podkladů. Skutečnost může být přece dosti odlišná…

„Hygienici dosud žádná měření neprováděli. Na základě zjištění situace na místě byl dohodnut společný postup všech příslušných orgánů, jehož součástí v rámci analýzy situace v místě budou mj. uvedená měření či monitoring.“

Podle zjištění firma Flaming paliva, resp. nově Olivenite Kalahari bez povolení rozšířila plochu určenou ke skladování paliva, manipulovalo se tam tedy s daleko větším množstvím uhlí a dalšího prašného materiálu a tím se zvýšila prašnost, která mohla způsobovat lidem, kteří poblíž areálu firmy bydlí, problémy. Bude za to někdo potrestán?

„Situace změny způsobu využití území je v současné době v řízení, které provádí obecní stavební úřad a nechtěl bych zde dopředu předjímat jeho výsledky.“

Jaké sankce vůbec může odbor životního prostředí v takovýchto případech uplatnit?

„Odbor životního prostředí v současné době nemůže zahájit žádné předmětné řízení, neboť nebylo zjištěno a potvrzeno porušení příslušné legislativy. Odbor ŽP bude dotčeným orgánem státní správy v řízení o změně využití území, které by mělo následovat jako nutný krok k řešení tamní situace. V tomto případě budou zřejmě provozovateli nařízena opatření k zamezení či minimalizaci nepříznivých dopadů na životní prostředí.“

Autor: Tomáš Januszek

20.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení