VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice kritizují memorandum o spalovně

Karvinsko – Zástupci vedení jednotlivých měst a obcí tlačí na krajské zastupitele, aby odložili rozhodnutí o dvoustranném memorandu mezi krajem a Karvinou. Její zástupci jsou překvapení.

24.3.2011 1
SDÍLEJ:

Uzavřený černouhelný důl Barbora na okraji Karviné. Tady má vyrůst spalovna komunálního odpadu.Foto: Tomáš Januszek

Moravskoslezský kraj uzavřel s městem Karviná dvoustranné memorandum, na jehož základě dostanou Karvinští mnohamilionovou dotaci, a navíc by měli platit jen polovinu poplatku za odpady. Zvýhodnění jediného akcionáře se okolním městům vůbec nelíbí, a proto plánovanému kroku začali jejich zástupce protestovat. Karvinští jsou naopak z postoje ostatních překvapení, když své postoje prosazují veřejně už více než rok.

Primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk jednal koncem minulého týdne v Ostravě s náměstkem hejtmana Miroslavem Novákem. Po jednání zaslal krajským zastupitelům otevřený dopis, ve kterém je nabádá k odložení projednání memoranda a vyzývá k dalšímu jednání. Poukazuje přitom na fakt, že provoz spalovny ovlivní podmínky nejen v Karviné.

„Obrátil jsme se na zastupitele Moravskoslezského kraje jménem občanů statutárního města Havířova, se žádostí o odložení rozhodnutí ve věci schválení memoranda k umístění Krajského integrovaného centra využívání komunálních odpadů, které se má projednat ve středu 23. března. Rozhodně nesouhlasíme s jednostranným zvýhodněním statutárního města Karviná na úkor ostatních měst, která jsou rovněž akcionáři společnosti KIC Odpady. Vždyť provozem budou ovlivněna i ona,“ uvedl mimo jiné Osmanczyk.

Spalovna má vyrůst v areálu bývalého dolu Barbora. To je vzdušnou čarou například blíž k Horní Suché a Havířovu než Karviné. Nespokojenost vyjádřili na společné schůzce i zástupci všech havířovských politických stran, které mají zastoupení v zastupitelstvu.

„Vyzýváme všechny akcionáře společnosti KIC Odpady ke společnému jednání o obsahu výše uvedeného memoranda. Výsledky jednání by měly vést k takové úpravě vzájemných poměrů, aby byl spravedlivě dotčeným městům kompenzován případný vliv plánované stavby na jejich životní prostředí či zdraví obyvatel. Žádá proto krajské zastupitelé, abyste o dvoustranném Memorandu rozhodli až po rozpravě s vedením jednotlivých měst,“ dodal Osmanczyk.

Zástupci vedení karvinské radnice jsou z postoje okolních měst zaskočení a odmítavé reakce nečekali. „Město reakce dalších měst překvapily, protože podmínky Karviné jsou veřejně známé rok a probíraly se i při dozorčích radách za přítomnosti zástupců všech měst,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová s tím, že nikdo jiný než Karviná s požadavky nepřišel.

Podmínky Karviné byly prezentovány již loni v dubnu. „Každý z akcionářů KIC měl možnost o svých specifických podmínkách jednat a prosadit si výhody pro své obyvatele. My jsme to zatím udělali jako jediní. Činili jsme to veřejně a v zájmu svých občanů. Provoz má stát na katastru našeho města a Karviná se nikdy netajila tím, že bude chtít lepší podmínky pro své obyvatele i pro město, má-li se stavbou souhlasit,“ zdůraznil karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Své ne řekli i krajští zastupitelé

Krajští zastupitelé z Českého Těšína na středečním jednání zastupitelstva kraje nepodpořili návrh memoranda s městem Karviná.

„Nejsme proti výstavbě spalovny jako takové, ale toto memorandum nepodpořím,“ říká krajský zastupitel a českotěšínský radní Tadeáš Cichy (ODS).

Proti hlasoval i starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL). „Chápu kompenzace typu obchvat nebo nižší cenu za spálení odpadu pro město, ve kterém má spalovna stát. Je však pro mne nepochopitelné, že krajskými penězi chce vedení kraje kompenzovat dopady na životní prostředí pouze jednomu městu. Přitom je zřejmé, že s ohledem na klimatické podmínky bude dopad větší na sousední obce. Český Těšín, který leží mezi průmyslovými městy, je už i tak po Ostravě-Bartovicích na druhém nejhorším místě v republice, pokud jde o znečištění ovzduší. Do poloviny března jsme měli padesát smogových dnů, roční limit je přitom 35 a do konce roku nám zbývá ještě více než tři čtvrtě roku,“ tvrdí starosta.

Navíc podle něj měl kraj přijmout opačný postup. Napřed se o memorandum a kompenzacích mělo diskutovat na půdě krajského zastupitelstva, a teprve po případném schválení se dokument měl předložit zastupitelstvu města Karviná.

Za nepravdivé považuje i vyjádření mluvčí Karviné, že všechny obce byly s těmito podmínkami dopředu seznámeny. „To není pravda a nediskutovalo se to ani na půdě krajského zastupitelstva. Že je nějaké memorandum a snaha uplatit Karvinou penězi na ozdravné programy pro tamní obyvatele, jsme se dozvěděli až později“ dodal Slováček.

Autor: Libor Pristáš

24.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Deník - Naši prvňáci

Ve středu představíme školáky ZŠ Petřvald a Gen. Svobody v Havířově

Petrovice přišly chvíli před koncem o výhru

Petrovice /FOTO/ – Okresní derby v divizi mezi petrovickou Lokomotivou a bohumínským nováčkem vítěze nepoznalo. Bospor srovnal pět minut před koncem a domácí přišli o důležitou výhru.

GrandPark po nákaze svrabem odvolává zákaz návštěv

Příbuzní a blízcí obyvatel havířovského soukromého domova seniorů GrandPark už za nimi mohou na návštěvu.

Zasloužená dělba ve šlágru kola

Havířov /FOTO/ – Divizní fotbalisté Havířova se v taháku 11. kola rozešli smírně s Kozlovicemi. Žádný ze soupeřů si tak nepomohl.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel bude už zítra - v úterý 17. října od 10 hodin - odpovídat jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení