Například reprezentanti Českého Těšína, kteří zasedají v krajském zastupitelstvu (starosta Vít Slováček – KDU-ČSL a radní za ODS Tadeáš Cichy), při hlasování memorandum nepodpořili, což už dříve veřejně deklarovali.

„Chápu kompenzace typu obchvat nebo nižší cenu za spálení odpadu pro město, ve kterém má spalovna stát. Je však pro mne nepochopitelné, že krajskými penězi chce vedení kraje kompenzovat dopady na životní prostředí pouze jednomu městu,“ zlobí se českotěšínský starosta Vít Slováček.

Podle něj měl kraj přijmout opačný postup. Nejprve se prý o memorandu a kompenzacích mělo diskutovat na půdě krajského zastupitelstva, a teprve po případném schválení se dokument měl předložit zastupitelstvu města Karviné.

Za nepravdivé považuje i vyjádření mluvčí Karviné, že všechny obce byly s těmito podmínkami dopředu seznámeny.

„To není pravda a nediskutovalo se to ani na půdě krajského zastupitelstva. Že je nějaké memorandum a snaha uplatit Karvinou penězi na ozdravné programy pro tamní obyvatele, jsme se dozvěděli až později,“ dodal Slováček.

Českotěšínský radní Tadeáš Cichy tvrdí, že nemá nic proti spalovně. Ovšem kompenzace za podporu stavby spalovny pouze pro jedno město, podle něj není v pořádku.

„Budeme chtít s krajem jednat o možnosti poskytnutí dotací i pro naše město,“ řekl Cichy s tím, že jednou z možností, jak by mohl kraj obyvatelům Českého Těšína vykompenzovat zhoršenou kvalitu ovzduší, je hrazení ozdravných pobytů pro tamní děti.

„To je jen jedna z možností, která mě momentálně napadá. Dnes o tom budeme na radnici obšírně jednat,“ dodal Cichy.

Podle havířovského primátora Zdeňka Osmanczyka je logické, že se po Karviné budou snažit získat výhody i další města i obce, které leží poblíž budoucí spalovny. „My samozřejmě budeme požadovat po kraji další kroky, ale teď bych nerad předjímal. Určitě padne nějaký návrh na pondělním zasedání městského zastupitelstva,“ uvedl Osmanczyk.

Zmínil přitom, že nečekal, že by krajští zastupitelé při středečním schvalování memoranda vzali v potaz jeho otevřený dopis, který jim před několika dny zaslal. „Abych se přiznal, tak jsem to čekal. Zastupitelé nemohou během několika dnů změnit názor,“ říká Osmanczyk.

Jednání o případných kompenzacích se zástupci dalších měst nevylučují ani zástupci vedení krajského úřadu. „Návrh memoranda mezi Karvinou a krajem byl ve středu definitivně schválen. Budeme-li městy vyzváni, tak jednat budeme. Já osobně se například zúčastním pondělního jednání zastupitelstva v Havířově,“ nevyloučil další dohody náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Memorandum znepokojilo i aktivisty, kteří se stavbou spalovny v navrhované podobě a rozsahu nesouhlasí. Ti poukazují na fakt, že se má kompenzovat dopad provozu spalovny jednomu z akcionářů, když přitom doposud všichni zodpovědní činitelé tvrdili, že o žádné další výrazné znečištění regionu nepůjde.

Právě proto jsou zásadně proti stavbě spalovny ve Stonavě. „jsme přesvědčeni, že studie EIA a všechny další posudky byly zpracovány tendenčně. My jsme už loni argumentovali například na Ministerstvu životního prostředí, že tato stavba zhorší kvalitu ovzduší na Karvinsku. Budeme dělat vše, abychom stavbě spalovny zabránili,“ uvedl místostarosta Stonavy Tomáš Bařák.

Podle něj by spalovna tak jak je navržena, neškodila ovzduší za předpokladu, že by se v ní spaloval lépe vytříděný odpad. „Jsme jednoznačné pro lepší třídění odpadu! A také proto se stále ptáme: ´Proč není v součástí projektu spalovny třídící linka´,“ dodává Bařák.