S prací na výměně písku začínají radnice právě v těchto dnech. „V Karviné máme 22 dětských hřišť s pískovišti a přes 200 samostatných pískovišť, tedy těch, co spravuje město a jsou na jeho pozemcích. Na oněch 22 hřištích měníme písek každoročně, na těch samostatných co dva roky,“ popsala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Každoročně mění všechen písek v Havířově, kde je zhruba 250 pískovišť. V některých případech se ale písek mění častěji. „Často je to na popud lidí, protože pochopitelně nemůžeme být denně u každého pískoviště a jsme rádi, když nás lidé na problémy upozorní,“ doplnila Swiderová.

A jinde se náplň pískovišť vyměňuje podle potřeby, popřípadě se starý neodváží, jen dosypává nový. „Kompletní výměna písku na území města letos provedena nebude. Stav pískovišť momentálně mapujeme a písek bude dosypán pouze v jednotlivých pískovištích podle konkrétní zjištěné situace,“ popsala Karína Benatzká z českotěšínské radnice.

Částky za výměnu písku jdou do statisíců, ve větších městech přesáhnou půlmilionové či milionové částky. Karvinou údržba a drobné opravy ročně stojí zhruba 750 tisíc korun. Havířovské každoroční měnění písku stojí milion a čtvrt.

Někde pískoviště dokonce likvidují. V Orlové je v současnosti 38 míst, kde si děti mohou dělat bábovky. „Jednotlivá pískoviště se nachází v různém technickém stavu a podle finančních prostředků jsou opravována a ta, která nesplňují předepsané vyhlášky, likvidujeme,“ popsala smutnou realitu mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Na výměnu písku má město vyčleněno letos pouhých 30 tisíc korun. „Tyto peníze budou použity tam, kde je výměna obsahu pískoviště z hygienických důvodů potřebná, a dále na základě oprávněné žádosti občanů,“ uvedl Lukáš Valový z odboru správy majetku města na orlovské radnici.

První vlaštovkou při výměně písku je letos Bohumín, kde si již děti mohou klidně hrát. Ve městě se radnice stará o 20 pískovišť, ve všech vyměnila písek. „Městskou pokladnu to stálo 120 tisíc korun,“ řekla mluvčí města Lucie Balcarová.