VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horní Suchá je proti nemorálnímu pohřebnému

Horní Suchá /ROZHOVOR/ – Starosta Horní Suché Jan Lipner ani jeho kolegové v zastupitelstvu nesouhlasí se současným řešením vybudování spalovny komunálního odpadu v lokalitě Barbora. Požadují důrazně dodržování hlavní podmínky, na kterých je postaveno řízení EIA posuzující vlivy stavby na životní prostředí.

23.4.2011 2
SDÍLEJ:

Starosta Horní Suché Jan Lipner.Foto: Libor Pristáš

Obyvatelé z Horní Suché to budou mít ke spalovně nejblíže, takže zastupitelé dokonce chtějí najmout právníka, který má starostovi a obci pomoci v dalších jednáních.

Vše o tématu spalovny komunálního odpadu čtěte v Souvisejících článcích

Výstavba spalovny se vaší obce dotýká asi nejvíce, co vnímáte současně jako největší problém?

Celá dokumentace EIA je postavena na podmínce, že teplárna Karviná sníží svůj provoz o pětadvacet procent. Jenže v územním řízení už se toto číslo nikde neobjevuje. Vedení teplárny přitom neskrývá, že když bude odběr, tak dodávku tepla nějakým způsobem navýší. Jako příklad lze uvést závod na výrobu biolihu v Horní Suché. Tomu už teplárna navýšení dodávek přislíbila, a pokud by tento byl postaven, určitě by slovo dodržela. Jsem přesvědčený, že podmínky uvedené v EIA (diktování podmínek soukromému subjektu) jsou nesplnitelné, takže nezbývá nic jiného, než EIA přepracovat. Nemůžeme si přece v tak důležitém procesu na něco hrát a uvést do zásadního dokumentu, kterým dokumentace EIA jistě je, zásadní data a v územním řízení vlastně konstatovat, že to takhle ani nejde.

Co tedy požadujete?

Zásadně požadujeme definitivní a nezvratné snížení výroby teplárny. V tomto bodě se zastupitelé jednoznačně shodli.

Máte tedy silný mandát?

Zastupitelé mě v tomto bodě hodně překvapili nebývalou aktivitou. Shodli se na tom, že budeme tvrdě prosazovat námitky k územnímu řízení. Dokonce zastupitelé odhlasovali, že si má obec bez ohledu na finanční nákladnost najmout specialistu na správní právo, aby nám v této kauze pomohl.

Co říkáte kompenzacím?

My vnímáme memorandum kraje s Karvinou jako velkou nemravnost a nehoráznost. Myslím, že si tím zástupci Moravskoslezského kraje také pěkně naběhli. Další města a obce určitě vznesou další podmínky a strhne se asi pěkná lavina. My systém vyplácení „pohřebného“ místo odstraňování příčin zhoršování životního prostředí jednoznačně odmítáme. Navíc se musíme zeptat, proč Karviná získává nějaké odškodné, když se všude mluví o tom, že se životní prostředí nezhorší. Za co tedy ta náhrada?

Autor: Libor Pristáš

23.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení