VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most Svobody mezi Těšíny bude obousměrný

Český Těšín – Změna v dopravě čeká obyvatele Českého Těšína i sousedního Těšína v Polsku. A také ty, kteří tudy jezdí do Polska a zpět.

27.4.2011 1
SDÍLEJ:

Provoz na hraničních mostech je zatím jednosměrnýFoto: Nina Macošková

Most Svobody v centru města, po kterém se až dosud jezdilo pouze ve směru od nás za hranici, bude od 30. května průjezdný v obou směrech. Druhý z mostů, most Družby u kavárny Noiva, zůstane tak jako doposud průjezdný pouze v jednom směru, z polské strany na českou.

Toto řešení má na české straně hranice alespoň částečně zklidnit složitou situaci v centru. „Vedení obou Těšínů dospělo k rozhodnutí na základě odborné studie, kterou zpracovalo Urbanistické středisko Ostrava,“ uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Přes centrum města již nejezdí nákladní doprava, podle expertů tedy nic nebrání zprůjezdnění mostu Svobody oběma směry. „Pomůže nám to řešit situaci v ulicích Hlavní, Nádražní a Viaduktová. V soboty je na nich i v přilehlých ulicích pohyb aut paralyzován a musí jej často řešit policie. Jízda přes most Svobody oběma směry by pomohla odvést část aut z této lokality a zlepšit tak ovzduší. Mělo by skončit zbytečné ježdění středem Českého Těšína i Těšína lidí, kteří vyřizují své věci pouze v této oblasti,“ řekl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Dodal, že most Svobody pro cestu z Polska bude využívat pouze malá část lidí, kteří se budou vracet zpět na Třinecko kratší cestou, nikoli přes celé město.

Těsně po změně se u mostu objeví přechodné dopravní značení, informující o změně organizace dopravy – to zde bude po dobu čtvrt roku kvůli většímu bezpečí.

„Stávající podélné parkování bude přemístěno na druhou stranu cesty a zvýší se počet parkovacích míst,“ popsala referentka dopravní obslužnosti oddělení dopravy Marcela Sikorová.

Dalšími (zamítnutými) možnostmi byla jednak obousměrnost obou mostů, anebo obousměrnost mostu Svobody, tedy toho u Střelnice, a naprosté uzavření mostu Družby pro auta. Tím pádem by tudy mohli projít pouze pěší. Dopravní experti i radnice města se rozhodli pro variantu obousměrně průjezdného mostu Svobody, měli ale na výběr ještě další varianty. Vybraná varianta se všem zdála nejjednodušší, nejlevnější i nejefektivnější.

Mosty ale nejsou a nebyly kritickými místy v dopravě obou Těšínů. Podle dopravního experta na simulaci dopravy Petra Jalůvky se doposud předpokládalo, že kritickými místy jsou právě ony.

„Výsledky měření hustoty dopravy na 14 křižovatkách ve středu města však ukázaly, že ve srovnání s tím, co se děje na křižovatce ulic Karvinská a Viaduktová, je doprava na obou mostech zanedbatelná,“ uvedl dopravní expert Petr Jalůvka s tím, že nejproblémovějšími lokalitami zůstávají ulice Nádražní a Hlavní třída.

Autor: Nina Macošková

27.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Orlovou nalomila v utkání proti Bruntálu penalta.
51

Slavii srazila penalta

Vašo Patejdl

Obecní slavnost v Petrovicích láká i letos na bohatý program

V Datyních hledají člověka, který ztratil peníze

Dobří lidé z havířovských Dolních Datyní hledají nešťastníka, který ztratil pytlík s penězi.  

Ztráta, zisk? Těžko říct

Havířov – Remízu ze Šternberka přivezli v sobotu v rámci divize fotbalisté Havířova. Jestli je to málo nebo tak akorát, to po utkání nevěděl ani hrající trenér Indiánů Miroslav Matušovič.

Dnes v poledne končí hlasování ve finále svatebních párů

Karvinsko – A je tu finále! Letní soutěž Regionu o nejsympatičtější svatební pár má za sebou 13 základních kol a nyní nás čeká finálová volba.  

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení