VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová okna? Počkejte ještě tři roky, říká RPG

Karviná – Opravy domů společnosti RPG v Karviné-Novém Městě začaly v minulém roce, část z nich je již hotová. Lidem v jiných částech města ale docela vadí, že v jejich domech se roky nic neopravovalo a na nějaké zlepšení interiéru, nová okna nebo fasády si budou muset ještě pár let počkat.

6.5.2011 10
SDÍLEJ:

Jeden z opravených domů společnosti RPG v OrlovéFoto: Petr Wojnar

„Vemte si, kolik platíme za nájem, který navíc stále roste. A plastová okna máme mít až v roce 2014,“ stěžují si svorně obyvatelé jednoho ze vchodů v Karviné-Hranicích, který patří právě společnosti RPG.

Majitel bytů podle tvrzení nájemníků opravuje jen a pouze havarijní stavy. „Vyměnili mi stupačky, ale jen když opravdu ,nebylo zbytí’,“ popisuje paní Marie.

Desítky let se prý v jejich domě nic nedělo, snad jen vyjma opravy výtahu. „Bydlím tady 42 let a v bytě mi nikdo nikdy neopravil nic,“ popisuje další sousedka, Anna Vrábliková.

Pro soukromého majitele bytu či domu je tato praxe naprosto nepředstavitelná. Asi jen stěží by nechal svůj majetek desítky let chátrat. Nejen proto, aby mu domov nespadl na hlavu, ale i z estetického hlediska. „Peníze, které jsem dal do nájmu, jsou kdovíkde,“ povzdechl si jeden z nájemníků.

Cokoliv, jen ne byt na ,osmistovce’

Přestože jejich dům nezáří novotou, což lidem vadí, na druhé straně objektivně přiznávají, že jsou rádi, že bydlí tam, kde bydlí. „Raději bydlet v neopraveném domě tady, než v opraveném na ,osmistovce’,“ říká František Beneš.

Proč vlastně RPG opravuje byty v oblasti, kde dlouhodobě žije nejvíce problémových nájemníků? „Vemte si, kolik tam mají neobsazených bytů. Potřebují je udat, aby tam někdo bydlel, tak musí jít do oprav,“ soudí Beneš.

Společnost RPG, tedy majitel bytů, se hájí tím, že postupuje podle Integrovaného plánu rozvoje města, který schválili také karvinští zastupitelé.

Mluvčí RPG Petr Handl přiznává, že opravy právě v lokalitě, kde žije mnoho problémových obyvatel, probíhají proto, že na ně firma získala dotace. Právě proto, že se jedná o sociálně vyloučené lokality.

„Významným prvkem je částečné zapojení samotných nájemníků do těchto oprav a jejich podíl na dlouhodobé péči o prostředí, ve kterém žijí. Celkové náklady na tuto regeneraci jsou asi 156 milionů korun, za které opravíme přes 500 bytů,“ tvrdí Petr Handl.

Na připomínky nájemníků, že vysoké nájemné by mělo být investováno do bytů a nikoli do ´kapes´ majitelů, vedení firmy tvrdí, že nikdy nebyla zisková. „Nikdy za dobu existence RPG Byty, s. r. o. – tedy od roku 2006 – tato společnost nedosáhla zisku. Všechny finanční prostředky investovala zpět do oprav historicky zanedbaného bytového fondu,“ uvedl Handl.

Nová okna za tři roky

Na opravy a regeneraci bytového fondu vynaložila realitní skupina RPG Real Estate za období 2005 až 2010 čtyři miliardy korun. Do roku 2014 by to mělo být přes pět miliard korun.

„Podrobný seznam oprav, který je průběžně aktualizován, a předpokládané termíny, v nichž se budou opravy provádět, lze najít na internetových stránkách www.rpgbyty.cz v sekci Informace pro nájemníky,“ popsal Handl.

Ne všichni nájemníci ale budou mít v nejbližší době nová okna. V některých domech se budou měnit až za několik let, což Handl přiznává. „Výměna dřevěných oken za nová plastová bude největší stavební akcí roku 2011. Nová okna by mělo dostat 11 390 bytů v 1 149 domech a stát to bude asi 340 milionů korun,“ přiblížil Handl.

Zároveň připomněl, že společnost RPG se zavázala vyměnit okna všem nájemníkům, kteří přistoupí na její návrh úpravy výše nájemného od 1. února 2011 a splní veškeré další podmínky pro zařazení do programu výměny oken.

„Všech 30 tisíc oken programu bude vyměněno nejpozději do konce roku 2014,“ popsal mluvčí společnosti RPG.

Autor: Nina Macošková

6.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení