VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme se dohodnout, hájí se nájemníci

Český Těšín – Několik desítek českotěšínských nájemníků, kteří bydlí v bytech společnosti CPI Byty, čeká snad klidné léto. Horší to ale bude na podzim, kdy by měl karvinský soud začít řešit žaloby, které na nájemníky podal vlastník bytů.

4.7.2011 4
SDÍLEJ:

Nájemníci společnosti CPI.Foto: DENÍK/Petr Sochůrek

Důvodem jsou nové nájemní smlouvy, které někteří lidé odmítli podepsat. Podle neoficiálních informací podal vlastník bytů na nájemníky v Českém Těšíně již přes sto žalob.

Mezi žalovanými je i Marie Konderlová, resp. její matka, coby oficiální nájemnice. Protože je ale nemohoucí, záležitosti spojené s bytem vyřizuje dcera, která si minulý týden přišla do českotěšínského kina Central vyslechnout rady právníka, jenž zastupuje už třicet žalovaných nájemníků.

Slyšela v kostce asi tolik: „Musíte hájit svá práva. Nájemné, které po vás chtějí, nemůže u soudu projít. Lepší podmínky si ale vybojujete jedině tím, když se nedáte zastrašit,“ radil asi stovce nájemníků, kteří se v kině sešli, advokát Luděk Růžička. Toho si najalo Občanské sdružení Byty Třinec (OSBT), jež hájí zájmy nájemníků z Třince a Českého Těšína.

Podle něj zvolila CPI Byty taktiku zastrašování. Názorným příkladem je prý šíření informace, že se náklady řízení v případě prohraného soudního sporu mohou vyšplhat až ke 150 tisícům korun. „Nesmysl. Podle mých odhadů může strana, která spor prohraje zaplatit maximálně 16 – 18 tisíc korun,“ říká Růžička. Přesto ale navrhuje, aby OSBT založilo fond, do kterého by jednotliví členové přispívali drobnou částkou, a z něhož by se platily náklady řízení jednotlivých případů.

Právní zástupce OSBT lidem jednoznačně radí: „Pokud nejste spokojeni, nová výše nájemného vám připadá vysoká, nebojte se a jděte do sporu.“

Část lidí na jeho rady slyší. Nechtějí se totiž spokojit s diktátem vlastníka bytů, který jim chce během tří let zvýšit nájemné až dvojnásobně. Dnes je průměrná výše nájemného v bytech CPI v Českém Těšíně 38 korun za metr čtverečný. Nový návrh zní: postupné zvýšení během tří let až na 90 korun. To však lidé odmítají a jedním z hlavních důvodů je stav bytů.

„Katastrofa. Bydlím na Dvořákově ulici v centru a byt má stará okna, stoupačky i elektroinstalaci. Když jsem potřebovala novou karmu, řekli mi, že si ji musím koupit na vlastní náklady,“ říká Marie Konderlová.

Je z přístupu vlastníka bytů znechucena. Udivuje ji také skutečnost, kterou zjistila při rozhovorech s lidmi, kteří bydlí, jako ona v bytě společnosti CPI: žaloby podala firma v mnoha případech na sociálně slabé nájemníky. „Byt, v němž bydlím, je na psaný na moji matku. Té je ale 97 let a je upoutaná na lůžko. Copak je to normální chtít po takovém člověku tolik peněz?“ ptá se žena.

Další věcí, která nájemníky irituje, jsou nesrovnalosti v nájemní politice a cenách nájmů. Lidé říkají, že ne každému firma měří stejně a porovnáním jednotlivých návrhů žalob zjistili, že třeba za byt ve stejném domě, stejném patře, chce majitel jiné nájemné. „Je to docela zvláštní a pro nás nepochopitelné,“ říkají nájemníci.

A také popírají smysl žalob a vyvracejí obvinění, že se nechtějí s majitelem na novém nájmu dohodnout. „Chceme se dohodnout. Řada z nás dokonce poslala CPI své návrhy, ovšem ty nikdo neakceptoval. Přesto zvýšené částky firmě posíláme, a jsme ochotni akceptovat vyšší nájem. Ale rozhodně ne ty horentní sumy, které navrhuje CPI,“ dodávají.

Konečné slovo však bude mít soud. První by se měly odehrát letos na podzim.

Autor: Tomáš Januszek

4.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení