VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nohavicův Franta Šiška má v Dolní Lomné sochu

Dolní Lomná /FOTOGALERIE/ – Stovky lidí zaplavily areál u muzea v Dolní Lomné. Konaly se zde vozatajské závody, před kterými se navíc odhalovala socha dolnolomňanského rodáka Františka Šišky.

9.7.2011
SDÍLEJ:

Jarek Nohavica v sobotu odhalil v Dolní Lomné sochu Franty Šišky.Foto: Tomáš Machálek

Ten si získal popularitu díky písni Jarka Nohavici – Milionář. A právě Jarek Nohavica v sobotu do Dolní Lomné zavítal, aby po poledni sochu odhalil. „Všimněte si, že Franta Šiška drží v pravé ruce stokorunu,“ řekl při proslovu k přítomným Nohavica a dodal: „Prohlašuji, že kdo se od teďka dotkne této stokoruny a má dobré srdce, do roka bude bohatý.“ Po odhalení sochy Nohavica zazpíval přítomným píseň Milionář.

Samotný nápad na sochu se zrodil u starostky Dolní Lomné Renaty Pavlinové. „První myšlenkou bylo uspořádání vozatajských závodů v Dolní Lomné. Máme zde krásné zázemí, Jezdecká stáj Martynkova obora je zase fundovaná v tomto směru a nápad byl na světě,“ prozradila Deníku starostka s tím, že následně uvažovali i o nějakém překvapení. „Ne každému něco říká pojem vozatajové. Pak jsem si vzpomněla, jak po vzniku písně Jarka Nohavici Milionář volali na obecní úřad lidé a ptali se, kde František Šiška bydlí. Těch dotazů byla opravdu spousta. Tak jsme se rozhodli, že se pokusíme vytvořit něco takového a Jarka Nohavicu pozveme,“ doplnila starostka.

Nohavica následně přijal pozvání a souhlasil s nápadem, že sochu odhalí. „Jsme šťastná, že také vyšlo počasí a lidé zde dorazili. To je poděkování všem, kteří se na organizaci podíleli,“ prozradila Pavlinová.

Že bude dělat sochu Františka Šišky, se místní řezbář Leszek Sikora dozvěděl asi dva měsíce nazpátek. „Byl to blesk z čistého nebe. Starostka mi řekla, že je potřeba zhotovit sochu Franty Šišky, tak jsem se do toho dal. Udělal jsem pět malých figurek jako návrh, které jsem starostce ukázal. Bylo to hodně o improvizaci, představy jsem měl ve své hlavě. Pak jsme vybrali jeden a následně jsem vytesal tuto sochu v životní velikosti,“ vysvětlil Sikora.

Že se lidem socha libí, bylo patrné už při samotném odhalení. „Do Dolní Lomné jezdíme rádi, z Třince to je kousek. Lidé se tady umí bavit a nápad udělat sochu Franty Šišky je opravdu originální. Lomná tak bude mít další tahák pro turisty,“ řekla Jana Szkanderová z Třince a dodala. „Navíc jsem prvně viděla Jarka Nohavicu živého, je velmi milý. A také mě pobavilo, že odhalení sochy Franty Šišky moderoval Petr Šiška od nás z Třince.

Sochu Franty Šišky v životní velikosti mohou lidé spatřit před muzeem v Dolní Lomné

„Měří asi metr sedmdesát, jako dřevo jsem použil javor. Pochopitelně nechybí mořidlo a nátěr proti plísním,“ prozradil Sikora, který měl na práci pouhé dva měsíce. Když na soše začal pracovat, věděl, že se na dílo přijede podívat i Jaromír Nohavica. Právě v jeho písničce Milionář Franta Šiška proslul. „To byl právě ten nápad, pozvat ho do Lomné, o které zpívá. A Jaromír Nohavica dorazil a sochu v sobotu slavnostně odhalil,“ doplnil Sikora, který se řezbařině věnuje aktivně třetím rokem.

Socha Franty Šišky je jeho zatím nejpopulárnějším dílem. „To bezesporu,“ doplnil řezbář, který dělal i na větších sochách, než je právě Šiška nyní stojící před muzeem v Dolní Lomné. „Na velké sochy však zatím nemá prostory a potřebné vybavení, abych díla dovedl k potřebné dokonalosti. Proto se zatím věnuji menším věcem, ale pracuji denně,“ svěřil se Sikora. „Trošku věřím, že i díky soše Franty Šišky přijdou další zákazníci, s nimi zakázky a finance, abych si mohl postavit nějakou dílnu, kde bych mohl vyrábět větší věci,“ nastínil řezbář.

Leszek Sikora také prozradil vznik sochy Franty Šišky. „Nápad byl naší starostky Renaty Pavlinové. Já jsem dostal za úkol Šišku nějakým způsobem ztvárnit. To je pro mě výzva, je to něco nového. Dá se říct, že se jedná o originál, který jsem vymyslel,“ řekl Sikora, který jinak dělá i řezby na přání zákazníků. „Například někdo chce nějakého krtka či medvěda do zahrady. To jsou zakázky, abych si vydělal peníze, za které si pak mohou pořídit třeba nářadí a další věci,“ řekl Sikora, který má rád figurální tvorbu. „Tam směřuji, to je můj cíl, kterého bych chtěl do budoucna dosáhnout,“ uzavřel Sikora, jenž letos oslaví třiatřicáté narozeniny.

Videa ze serveru youtube:

#flash||480|390|#
#flash||480|390|#

Autor: Tomáš Machálek

9.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karvinští fotbalisté (v bílém) prohráli ve Zlíně.
21

Fotbalisté ševcům gól nedali

Výstava králíků a drobného zvířectva v Karviné.
10

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Přes pomalu končící léto mají obě přehradní nádrže poblíž Havířova velmi kvalitní vodu vhodnou pro koupání.

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení