Kromě zlepšení kvality ovzduší, která zdejší lidi trápí, se budou řešit také témata, jako čerpání financí z evropských a národních fondů nebo podpora vědy, výzkumu a osvěty. Čím Osmanczyk přispěje pro zlepšení krajské situace, nastínil v následujícím rozhovoru.

Jakými nápady pro zlepšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji hodláte přispět?
„Jsem v mnoha směrech skeptickým ke snahám o řešení neutěšeného stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji a v Havířově. Na druhé straně jsem přesvědčen o tom, že když nebudeme vyvíjet potřebný tlak na vládu, ministerstvo životního prostředí, poslance a bude se jen deklarovat snaha o opatřeních směřujících k nápravě, zůstane jen u slibů o miliardách určených na realizaci projektů ke zlepšení životního prostředí v kraji. Podle mne není třeba ke zlepšení stavu ovzduší v Havířově nic vymýšlet. Základní směry řešení jsou známy, zůstává jen je realizovat a k tomu jsou potřebné finanční zdroje a změna legislativy.“

Jaká je vaše priorita a co si myslíte, že se mělo v nejbližší době prosadit?
„V nejbližší době je nutné dát hlasitě najevo, že novelizace zákonů o životním prostředí, o ovzduší a odpadech je základem nutným pro realizaci dalších opatření a kroků ze strany municipalit. Nedovolit výstavbu potencionálních zdrojů znečišťování ovzduší a zhoršování životního prostředí, zahájit přípravu a projektování prací na vyvedení silnice I/11 z města vybudováním obchvatu Havířova, zajištění dostatečné alokace finančních prostředků na realizaci záměrů a projektů s tím, že budou upraveny podmínky výzev u operačních programů v oblasti životního prostředí, zjednodušena administrace při podávání žádostí o dotace, zvýhodněny bonifikací projekty v oblasti zlepšení ovzduší a životního prostředí jako celku. Nutné je pokračovat v podpoře ekologické dopravy.“

Co činí v kraji největší potíž a je největší příčinou znečištění?
„Největšími zdroji znečištění ovzduší v Havířově jsou průmyslové podniky - bohužel ty ostravské -, doprava, nevyhovující a zastaralé kotle v domácnostech a spalování odpadu všeho druhu v nich. A nesmíme zapomenout i na vliv emisí, vznikajících v katovické aglomeraci.“

Jak může místní samospráva situaci ovlivnit, potažmo zasadit se o její zlepšení?
„Samospráva není schopna řešit znečišťování ovzduší, primárně je třeba vytvořit podmínky na úrovni zákonodárných orgánů, vlády a následně kraje a obcí. Ale můžeme a jsme povinni vůči obyvatelům tohoto města a jeho okolí vyvíjet v tomto směru cílené aktivity. A jedním z nástrojů je i účast v pracovní komisi ministra životního prostředí, dále realizace záměru vytvoření svazku obcí Moravskoslezského kraje na ochranu ovzduší. A podrobit důsledné kontrole Akční plán pro Moravskoslezský kraj pro rok 2011, který představil pan ministr Chalupa.“

Skupina se má scházet jedenkrát měsíčně, kdy bude první schůzka a co bude jejím programem?
„Pracovní skupina pana ministra životního prostředí má zejména navrhovat opatření ke snižování úrovně znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji, formulovat možné změny pravidel čerpání finančních prostředků z evropských i národních zdrojů, podpořit vědu, výzkum a osvětu v dané oblasti. Jelikož jmenovací dekrety byly ministrem podepsány 20. července 2011, první schůzka nás tedy čeká a její termín nebyl zatím ministrem stanoven. Myslím, že nastal čas říci si nahlas o své nezadatelné právo na čistý vzduch, na právo žít ve zdraví v nezávadném prostředí. Je to sice běh na dlouhou trať s vysokými překážkami, ale pro naše děti a budoucí generace občanů Havířova i naše povinnost a poslání.“

ROMANA HRBKOVÁ