Přestože zájem o návrat ke kvalitním surovinám v kraji stoupá, na Karvinsku trhy chybí.„Se svými vajíčky jezdím na farmářské trhy, které pořádá obchodní centrum Futurum, a na Beskydské farmářské trhy, které se konají ve Frýdku-Místku,“ prozradil místo svého působení chovatel slepic Dalibor Socha.

Ostrava a Frýdek-Místek jsou tak jedna z mála míst, kam mohou lidé z Karvinska pro čerstvá vejce nebo domácí klobásku vyrazit.„Uspořádat trhy určitě není úplně jednoduché. Musíte vyřídit spoustu povolení, vydat požární řád, zajistit hygienické podmínky, stejně jako obchodní smlouvy pro farmáře,“ nastínil úskalí organizace Lumír Soszka, který se podílí na pořádání trhů v Ostravě ve spolupráci s obchodním centrem Futurum. „Výhodou je, že Futurum už mnoho formality vyřízeno má. Navíc můžeme využívat tamní rozlehlé parkoviště,“ dodal Soszka.

Obdobnou snahu k zavedení tradice farmářských trhů projevili i ve Frýdku-Místku. S tím rozdílem, že výlučným organizátorem je město.

„Zájem farmářů je veliký, některé stánkaře už musíme odmítat,“ nastínila atmosféru frýdecko-místeckých trhů mluvčí města Jana Matějíková.
Trhy si pochvalují i samotní trhovci. „Do prodeje vajíček na trzích jsem investoval peníze, které se mi v této sezoně ještě nevrátily. Musel jsem totiž splnit hodně přísných hygienických kritérií, a to něco stojí. Přesto hodnotím trhy kladně,“ nastínil situací na druhé straně stánku Dalibor Socha.

A jak dodal, nejdůležitější je pro něj stálý zákazník. „Vidím, že lidé se ke mně vracejí, což mě samozřejmě těší. Stabilní zákazník je pro mě velmi důležitý,“ prozradil Socha.

Podle něj je pak existence kvalitních farmářských trhů zejména o vůli a organizaci.„Navštívil jsem trhy i v jiných městech. Bohužel, musím říct, že časem jejich úroveň upadala,“ zmínil trhovec.

Pro Karvinsko pak zůstává otázka vlastních trhů nejistá.„O uspořádání trhů jsme zájem měli. Kontaktovala nás firma, které jsme poskytli potřebné informace. Pak už se ale nikdo neozval,“ sdělila karvinská mluvčí Šárka Swiderová s tím, že město samo od sebe trhy pořádat nemůže, potřebuje zprostředkovatele.

Její slova však popírá Jana Matějíková z Frýdku-Místku. „Beskydské farmářské trhy pořádáme výhradně my, tedy magistrát města,“ informovala mluvčí.

Zahlcení polskými výpěstky a výrobky se pak bojí v Havířově. „Žádné trhy pořádat nechceme. Myslíme si, že ze strany prvovýrobců nebude v našem regionu takový zájem. Navíc bychom se báli přílivu výrobků nakoupených v Polsku,“ sdělila havířovská mluvčí Eva Wojnarová důvod, proč v nejbližší době město farmáři nenavštíví.

Ve Frýdku-Místku i Ostravě však mají na zajištění původu zboží i jeho kvality svůj recept. „Stánkaře neustále kontrolujeme, ověřujeme dodací listy, navštěvujeme farmáře přímo v místě jejich působiště,“ prozradil Lumír Soszka způsob, jakým se v Ostravě snaží vyhnout podvodníkům.

Karvinsko tak zřejmě zůstane o atmosféru trhů ještě nějaký čas ochuzeno. Jedinou událostí s duchem farmářského tržiště bude zářijové bohumínské vinobraní. „Na září chystáme vinobraní, které chceme spojit s farmářskými trhy. Zatím to ale bereme jako zpestření většího jarmarku, než abychom trhy pojali jako pravidelnou akci,“ řekl ředitel kulturního centra K3 Karel Balcar.

Markéta Laryšová