VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdomovci lidem vadí. Oželeli by i lavičky

Lidé bez domova – často opilá, otrhaná a mnohdy zapáchající individua, které potkáváme v ulicích – jsou řadě lidí trnem v oku. Zakázat jim pobyt na veřejnosti nelze a tak se strážníci snaží o to, aby kolemjdoucí obtěžovali co nejméně.

21.8.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník

Například v Českém Těšíně už tamní lidem jsou bezdomovci na nervy natolik, že žádají, aby město odstranilo lavičky v Sokolovské ulici podél cesty mezi nemocnicí a Kauflandem ve směru k sídlišti Svibice. Právě tam se bezdomovci scházejí a nejen ve dne, ale i v noci ruší pacienty blízké nemocnice.

„Když tudy projíždím, jsem maximálně ostražitý, protože se opilci často potácejí přímo po cestě,“ popsal jeden z místních, kteří na ulici žijí. O tom, že by si někdo k takovému člověku přisedl na lavičku, asi nemůže být řeč.

Přestože se tamní lidé jsou ochotni vzdát laviček v klidné lokalitě, zřejmě se toho nedočkají. Město totiž s odstraněním laviček v Sokolovské ulici nepočítá. „Požádali jsme o spolupráci městskou policii, která bude v této lokalitě provádět častější kontroly a dohlížet na veřejný pořádek a dodržování nočního klidu,“ potvrdila Karína Benatzká z českotěšínské radnice.

Jak ale uvedl ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek, zajistit, aby se v tomto místě bezdomovci dlouhodobě nezdržovali, bude problém. Hodně také záleží na počasí. „Když je hezky, jsou třeba u Kauflandu. Když začne pršet, pohybují se zase kolem nádraží a Billy,“ podotkl Chroboczek.

A navíc i tady totiž funguje klasické schéma: policisté bezdomovce z místa vykážou, ovšem jakmile muži zákona zmizí z dohledu, ten se na místo vrátí. A policistů pochopitelně není tolik, aby byli vždy a všude.

Strážníci zabavují alkohol

Situace je velmi podobná i v jiných městech v regionu. Bezdomovci posedávající na lavičkách jsou mnohdy opilí a obtěžující kolemjdoucí. „Lidé bez domova jsou tady relativně velký problém,“ řekla českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková. Bezdomovci se podle ní objevují hlavně v centru, u nádraží nebo v Tovární ulici, stranou centra. Výjimkou pochopitelně nejsou ani další, méně frekventovaná místa.

„V Tovární ulici je totiž azylový dům, a bezdomovci se tam proto často zdržují a dělají tam nepořádek,“ dodala Havlíková s tím, že díky tomu je tato lokalita pod zvýšeným dozorem strážníků.

Potvrdila i to, že nově se bezdomovci také stahují k větším nákupním centrům, jako jsou Kaufland a Tesco. „Občas se stává, že takoví lidé jdou až za zákazníky k autu a žebrají u nich o peníze,“ dodala mluvčí.

S problematikou bezdomovectví bojují také v Karviné, kde spolupracují s diakonií a s terénními pracovníky. „Bohužel, s některými lidmi neuděláme nic, někteří prostě ani pomoc nechtějí,“ řekl náměstek primátora Petr Bičej, ještě do loňska ředitel karvinské městské policie.

Podle něj nemá ani smysl bezdomovce, kteří popíjejí na veřejnosti alkohol, pokutovat. „Ti lidé nemají peníze ani žádný majetek, takže vymáhat po nich zaplacení je zbytečné. Jediná účinná obrana je vykázání a hlavně zabavení alkoholu,“ sdělil Bičej. Právě tímto způsobem karvinští strážníci problém řeší nejčastěji.

V Českém Těšíně svádějí v tomto ohledu ´sysifovskou práci´: apelují na bezdomovce, aby přestali pít. „Alkohol lidem nebereme, spíš je vykážeme jinam a snažíme se, aby pít přestali. Protože pokuta pochopitelně u lidí bez domova nemá smysl,“ řekl Petr Chroboczek.

K tématu:
Bezdomovci jsou také lidé,tak se k nim podle toho snažme chovat

Za pracovníky Armády spásy pracující ve většině z uvedených měst právě s lidmi bez domova bych se rád vyjádřil k článku uveřejněném nedávno na stránkách Deníku.

Celá strana v podstatě shrnovala problémy, které mají jednotlivá města s bezdomovci. Někde byla také uvedena koncepce města a přístup k této komplikované skupině na okraji, či spíš na dně společnosti.

Když jsem včera četl celou výše zmíněnou stranu, napadalo mě, že uveřejněné články s uvedeným nadpisem mohou posilovat předsudky společnosti vůči bezdomovcům.

Rozumím tomu, že není příjemné míjet skupiny alkoholem posilněných bezdomovců, reagovat na žebrání či dokonce obtěžování a udržovat bezpečnost na veřejných místech, jako jsou nádražní budovy, supermarkety a další.

Vedle své profesionální dráhy, v rámci které se už 16 let věnuji práci s lidmi na ulici, jsem také běžný občan, kterému podobné projevy nejsou lhostejné, mám tři děti a je mým přáním, aby se do podobných situací dostávali co nejméně.

Jistě, jsou bezdomovci, kteří si svůj způsob života takto vybrali a nechtějí jej měnit. Chci ale upozornit na to, že na ulici a především v různých zařízeních sociálních služeb je daleko větší množství těch, kteří pomocnou ruku chtějí přijmout.

Během své praxe jsem se set kal s množstvím nejrůznějších případů a osobních tragédií a mohu s jistotou prohlásit, že cesta na ulici bývá zpravidla velice krátká a strmá. Ale cesta zpět, to je často běh na dlouhou trať.

Jaká je realita práce Armády spásy v Moravskoslezském kraji? Každou noc poskytneme přístřeší 525 lidem bez domova (mužům, ženám, maminkám s dětmi). Azylové domy pro muže a noclehárny jsou v současnosti vytíženy průměrně na 93 procent, přičemž v Ostravě je to 100 procent.

Azylové domy pro matky s dětmi jsou několik let plné, s dlouhodobými pořadníky, a to i přesto, že většině maminek s dětmi dokážeme pomoci získat jiné bydlení do jednoho roku od příchodu do azylového domu.

Preventivně se rovněž snažíme působit proti rizikům vyplývajícím ze života na ulici. Armáda spásy vysílá své terénní pracovníky, aby s lidmi bez domova navazovali kontakt, motivovali je ke změně a k návratu do společnosti.

Dalším krokem bývá cesta do nízkoprahového denního centra, například v Ostravě i v letních měsících denně přijde 55 až 60 osob právě proto, aby nemuseli žebrat o jídlo, mohli se umýt a převléknout do čistého oblečení.

V Armádě spásy neustále hledáme nové a efektivnější možnosti, jak řešit situaci těchto lidí – a tím i problémy, které jejich způsob života společnosti přináší.

V posledních letech jsme vedle jiných specializovaných služeb otevřeli i zařízení pro bezdomovce – alkoholiky s ambicí skutečně změnit jejich postoj k životu tak, aby se do budoucna už nikdy nemuseli na ulici či k „flašce“ před hypermarketem vrátit.

Mnozí z těch, které na ulici nevidíte, v minulosti využili či stále využívají služeb azylových domů, nocleháren či nízkoprahových denních center, provozovaných Armádou spásy a dalšími organizacemi. Řada z nich se vrátila po překonané krizi zpět do společnosti, našla si bydlení, práci a obnovila vztahy.

Prosím, přijměmě skutečnost, že jsou lidé, kteří si nedokážou z louže pomoci sami. A zároveň nebuďme k tomuto faktu a především k těmto lidem lhostejní.

Armáda spásy, a věřím, že i ostatní organizace pracující s těmito lidmi uvítají jakoukoliv podporu v naší snaze pomoci překonat těmto lidem onu dlouhou trať.

JAN F. KRUPA,
Autor je oblastním ředitelem Armády spásy v Ostravě-Porubě

Autor: Nina Macošková

21.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zbytky dávné cesty i další odkazy starých časů zkoumají archeologové ve výkopech staveniště v centru Orlové. Průzkum odhaluje stopy časů z dobr přibližně od 15. do 17. století.

Co skrývá odkopaná dávná cesta? Našly se i neznámé rýhy

Riejanne Markus uhájila žlutý trikot. Jarmile Machačové (vlevo) patřil zelený.

Vítězkou Gracie Riejanne Markus

Den s hosty. Do Těšína přijedou Agniezka Holland a Milan Lasica

Kola filmové přehlídky Kino na hranici se točí naplno.

OBRAZEM: Miniteatro okouzlilo publikum

Pohádkou Strašfuňákova mňamka v podání Divadla Loutkový svět Ostrava, byl v sobotu odpoledne slavnostně zakončen 26. ročník festivalu malých profesionálních divadel pro děti, Miniteatro Jiřího Tibitanzla.

Hasičský jeřáb vyprostil kamion a překládal jeho drátěný náklad

Dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly v sobotu kolem poledne v Bohumíně-Záblatí u nehody kamionu DAF s nákladem 22 tun drátu smotaných do 11 dvoutunových válců na návěsu, který skončil pravými koly v měkké půdě zapasovaný ve svodidlech.

Na Visalaje vyjel celý peloton

Region – Vítězkou čtvrté etapy se po hromadném spurtu na Visalaje stala Rakušanka Martina Ritter.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies