VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci po prázdninách usedli do lavic

Karviná, Havířov - Prvňáci, páťáci, deváťáci i další školáci usedli ve čtvrtek po dvou měsících do lavic, aby se dalších deset měsíců věnovali matematice, češtině a dalším předmětům. Čtyři třídy prvňáků otevřeli na Základní škole Družby v Karviné-Novém Městě, odkud pochází část fotografií.

2.9.2011
SDÍLEJ:

1. září začal školní rok. Do školy šly také děti na ZŠ Družby v Karviné-Novém MěstěFoto: Nina Macošková

První zmatky, kdy děti ještě netušily, do které ze čtyř místností a ke které paní učitelce mají zamířit, za pár dní pominou a špunti budou vědět, co a jak. Jen aby jim nadšení vydrželo celých devět let a nejen první týden nebo dva.

Na školu zavzpomínali i rodiče současných prvňáčků. „Na první školní den si pamatuji, ale jen matně. Už ani nevím, jestli se mnou šla matka nebo otec jako doprovod,“ řekl Josef Gono.

Před školou čekal se synem Pepíkem, až se otevřou dveře školy, aby mohli dovnitř. Syn již první den šel do školy pyšně s velkou modrou aktovkou plnou pastelek a dalších věcí do školy. Velký i malý Pepa stáli před školou spolu s desítkami dalších rodičů a jejich dětí, které mířily do první třídy. Do školy se těšil i malý David.

„Já si ale na první školní den vůbec nepamatuji,“ řekla jeho maminka Eva Sokolíčková. Ve škole už má dvě starší děti, ty ale chodí do školy v Karviné-Ráji, kde jsou zvyklé. „Sem jsme se přestěhovali, škola je poblíž, tak jsme syna zapsali sem,“ dodala.

V Havířově šlo letos do školy více dětí než v minulém roce. Největší nárůst zaznamenali mezi prvňáčky, jichž do lavic zasedlo o sto více než loni. Na bezpečnost dětí cestou do školy i nazpět dohlížely na mnoha místech města hlídky státní a městské policie. Té pomáhali i romští asistenti, kteří zabezpečovali například přechod v ulici Marie Pujmanové na Šumbarku.

„Bezpečnost na přechodech u základních škol zabezpečujeme dlouhodobě, a to na základě žádostí nebo získaných zkušeností. Asistenti, kteří pracují v našem městě s menšinami, se do této činnosti také zapojují. S důchodci nebo rodiči při těchto aktivitách nespolupracujeme,“ uvedl ředitel havířovské městské policie Bohuslav Muras.

V Orlové nastoupilo do prvních tříd 335 prvňáčků, což je o padesát dětí více než v loňském roce. „Letošní počet prvňáčků láme rekordy. Od roku 2003, kdy jsme měli nejvíce dětí (488), měl jejich počet klesající tendenci až do roku 2009 (282), vloni 274,“ řekla mluvčí města Nataša Cibulková.

Nejvíce dětí nastoupilo do ZŠ Školní, která je s jazykovým zaměřením a do ZŠ K. Dvořáčka se zaměřením na hudební výchovu. Obě tyto školy letos otevírají tři první třídy.

Tradičně nejméně prvňáčků je v Základní škole s polským jazykem vyučovacím - pouhých sedm.

Nina Macošková
Libor Pristáš

2.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení