Deník sleduje

Ostrava se bojí, že přijde kvůli novele zákona o rozpočtovém určení daní (RUD) bezmála o miliardu korun ročně. Bije na poplach, taková ztráta by podle vedení města přinesla „smrt moravskoslezské metropole“.

Na druhé straně pomyslné barikády stojí starostové malých měst obcí z regionu, kteří nové RUD s nadšením podporují. Jejich kasy by totiž díky němu měly být plnější. „My skomíráme už řadu let, konečně by došlo k nápravě,“ chválí návrh novely zákona starostové.

Kampaň Ostravy se stala rozbuškou

Rozbuškou mezi oběma stranami se stala kampaň s názvem Ostravu nedáme, kterou krajské město spustilo v těchto dnech. Když navíc v pondělí dopoledne přijeli na ostravský magistrát poslanci za Moravskoslezský kraj, aby s vedením města o problematice diskutovali, nenechali si starostové ujít příležitost, aby také důrazně vyjádřili své stanovisko.

Před Novou radnicí se jich dopoledne sešlo více než sto dvacet. „Kampaň Ostravy je vedena populisticky a jedním směrem. Proč se venkov přehlíží? Chceme mít stejné možnosti jako všude jinde, chceme také vychovávat slušné lidi. Novelu zákona jednoznačně vítáme, my jsme ti, kdo dlouhá léta strádali, a teď by se to mohlo napravit,“ konstatoval Jan Tomiczek, předseda krajské organizace Spolku obnovy venkova, starosta obce Třanovice.

Kajnar hájil kampaň Ostravy

Ostravský primátor Petr Kajnar přišel mezi demonstrující starosty a pozval je ke společnému jednání do zasedací síně Nové radnice. Tam se jim snažil vysvětlit, proč Ostrava zahájila boj o to, aby o bezmála miliardu korun od roku 2013 nepřišla.

„Nyní jsme ten nejposlednější kraj v republice, co se týká příjmů od státu. Nové rozpočtové určení daní by neznamenalo jen pomalou smrt pro Ostravu, ale přineslo by tomuto regionu i další oslabení – přišel by totiž v součtu o další půl miliardy korun,“ řekl starostům Kajnar.

Ostrava si navíc podle něj potřebuje peníze udržet, protože poskytuje jako centrum kraje služby mnoha lidem právě z menších měst a obcí. „Musíme hájit své zájmy, to je normální. Také mi ale přijde absurdní, že by se jedna křivda napravila jinou křivdou,“ dodal primátor.

„Pojďme spolu najít cestu, díky které vám peníze přidají a nám je nechají. Ministr financí to musí umět takto udělat. Jestli ne, tak na tom ministerstvu nemá co dělat,“ doplnil ho náměstek primátora Dalibor Madej.

Najdou se peníze třeba v hazardu?

Na tom, že by se neměl vytloukat klín klínem, ale že by měla velká města spolupracovat s těmi malými, se pak shodla většina účastníků včerejšího setkání. Vyvolat by se podle nich měla diskuse o tom, kde najít peníze pro obce tak, aby zároveň velká města nepřišla o svůj přísun do rozpočtu.

„Nechci, aby Ostrava živořila, protože je to město, které mám rád, kde jsem studoval, kde fandím fotbalistům Baníku a hokejistům Vítkovic. Vím, že je to tahoun regionu. Ale taky nechci, aby malé obce trpěly. Pak se ty peníze musí najít jinde – vzít je Praze, nebo někde jinde. Poslanci musí podpořit malá města,“ vyjádřil se Herbert Pavera, starosta Bolatic a předseda sdružení obcí Hlučínska.

Náměstek primátora pro finance Tomáš Petřík pak dodal, že cesta k tomu, aby si všichni přišli na své, vede třeba přes zdanění hazardu.

Řekli k problému:

Pavol Lukša, poslanec za Moravskoslezský kraj a starosta obce Čeladné:
Ministerstvo financí připravuje novelu zákona, která bude spravedlivě reflektovat to, že nyní dvacet procent populace žije na úkor osmdesáti procent občanů. Je potřeba napravit věci, které se tady osm let děly. Debata v Ostravě potvrdila, že malá města jsou finančně podhodnocená.
Tomáš Petřík, náměstek ostravského primátora:
Setkání vedení Ostravy s poslanci za Moravskoslezský kraj bylo velmi pozitivní. Poslanci slíbili, že se bude hledat takové řešení, aby se malým obcím přidalo, ale aby nebyly dotčeny rozpočty čtyř velkých statutárních měst. Konstruktivní řešení najít lze, je to jen otázka vůle zúčastněných stran. Cesta vede třeba přes zdanění hazardu, to by přineslo dost peněz na to, aby se malým přidalo a velkým nebralo.
Herbert Pavera, starosta Bolatic a předseda sdružení obcí Hlučínska:
Úpravou rozpočtového určení daní nám stoupne příjem o jedenáct milionů korun. Konečně budeme moci opravit všechny cesty, kanalizaci, zlepšit další služby, které v obci potřebujeme. Spravedlivé rozdělení mezi obce by navíc omezilo korupci, ubylo by lobbingu, ušetřila by se spousta peněz. Stát by se k tomu měl konečně odhodlat.
Jan Socha, starosta Štramberku:
Chápu, že Ostrava jako krajské město není žádná horní dolní, jenže my jsme už osm let s rozpočtem o pětinu níže, než by měla být normální úroveň. Utahovat opasky o dvacet procent je neúnosné. Velká města by měla podpořit ta malá a my bude za nimi stát. Je třeba si uvědomit, že naše křivda je daleko starší.

Co má přinést RUD?

Návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní (RUD) by měl podle ministerstva financí zvýšit příjmy více než šesti tisíc dvou set měst a obcí v České republice celkem o 13,5 miliardy korun. Tyto peníze chce vzít ministerstvo jednak z některých dotačních titulů a dosavadního příspěvku na školství, jednak návrh novely počítá se snížením příjmů Praze, Plzni, Ostravě a Brnu. Praha by podle návrhu měla přijít o 2,2 miliardy, ostatní tři největší města o 900 milionů korun ročně. Pokud návrh novely projde, vyšších příjmů by se obce měly dočkat od ledna 2013.

Souvicející články:Desítky starostů v pondělí potáhnou na Ostravu

Ostravu nedáme, burcuje informační kampaň