Do vlasů si přitom zastupitelé ve středu odpoledne vjeli úplně zbytečně, když radní nedokázali jasně prezentovat svůj záměr s lokalitou Dolní Dvůr v místní části Hradiště. Jednotliví radní navíc plány vysvětlovali odlišně, čímž ve zbývajících členech zastupitelstva vzbudili oprávněnou obavu.

V lokalitě Dolní dvůr, kde v bývalém statku hospodaří soukromý zemědělec, patří pozemky státu. Objekty ale vlastní soukromník. Protože si lidé stěžují, že ze statku se do potoka dostávají nečistoty, rozhodli se radní udělat první krok k nápravě.

„Ta situace je tam opravdu šílená. Po dešti je to doslova fekál. Jako obec ale nikoho nedonutíme, aby se o své stavby staral lépe. Můžeme ale požádat Státní pozemkový fond, aby nám pozemky bezúplatně převedl. Jako vlastníci bychom mohli s lokalitou dále nakládat a zajistit likvidaci ekologických škod. Je to samozřejmě návrh, protože převedení pozemků není příliš reálné a určitě by se jednalo o několik let, než by k nějakému rozhodnutí došlo,“ řekl starosta Martin Polášek.

Tím zvedl ze židle zastupitele Šimona Lacioka: „Chcete tím říct, že obec po získání pozemků bude platit za odstraňování ekologické zátěže? Existují přece zákonné páky, aby k tomu byl nucen ten, kdo je způsobil.“

Podle radního Miroslava Švábka však nejde jen o močůvku, která vytéká z hnojiště do potoka. „Zajděte se tam podívat. Vypadá to tam jako na šrotišti. Všude nepořádek, hromady haraburdí, nebo narčení betonové pražce. Ta lokalita dělá obci ostudu. Pokud pozemky získáme, můžeme nařídit odstranění staveb, které nevyhovují,“ řekl Švábek.

„To je jako za Stalina. Budeme postupovat jako v dobách socialismu. Na sjednání pořádku stačí opatření, která máme k dispozici nyní. Ovšem věřte, že pokud tam přijde kontrola ze životního prostředí, tak zemědělec vyveze hnojiště a všechno bude mít v pořádku. Ale současně se přijde také na to, kolik kanalizačních trubek vede do potoka od rodinných domů. A to se lidé v Hradiště nebudou stačit divit,“ dodal Laciok.

Zastupitelé ve finále rozhodli, že o pozemky požádají s tím, že samotná žádost je ještě nenutí, aby je přijali. „Jde o to, aby se začalo něco dělat. Je možné, že zemědělec si pozemky pod svými stavbami koupí a stav se začne zlepšovat,“ řekl zastupitel Vavřinec Fójcik.

Shoda padla také k návrhu, aby se všichni zastupitelé jednoho dne na místo společně vypravili a situaci posoudili na místě samém.

Vzhledem k tomu, jak zastupitelé líčili znečištěné okolí a kontaminaci potoka, který se vlévá do řeky Stonávky a následně do Těrlické přehrady, dá se očekávat, že lokalitu v brzké době navštíví také inspektoři životního prostředí.