Vybírat bude z koho zájem mladých lidí o studium práv na fakultě v Ostravě roste. „Počet přihlášek byl v porovnání s loňskem trojnásobný,“ uvedl vedoucí manažer ostravské pobočky Alexandr Ključnikov. Drtivá většina studentů školy pochází z Moravskoslezského kraje, kromě Ostravanů jsou to lidé z Opavska, Frýdecko-Místecka, Novojičínska a Karvinska.

Mezi těmi, kdo ukončil první ročník studia na této nové škole, je i třiadvacetiletá Nikol. „Hodně lidí si myslí, že je to jednoduché, studovat na této škole, zvláště když se tam platí školné. Ale já studuji ještě jednu školu veřejnou, a to obor středoevropská politika. A když to srovnám, je právnická fakulta rozhodně náročnější. Na zkoušky se připravuji mnohem déle,“ říká studentka, která pokračuje do druhého ročníku.

Školné na ostravském pracovišti právnické fakulty činí osmapadesát tisíc ročně, stejně jako loni. Výuku prozatím zajišťují pedagogové z Česka a ze Slovenska. „Ve vyšších ročnících, kdy se bude probírat trestní a občanské právo, se počítá s příchodem pedagogů i ze zahraničí, například z Rakouska nebo Německa. Tak jak je tomu na našich školách v Brně a v Praze,“ sdělil Ključnikov.

Náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek uvedl, že právo bylo jedno z posledních oborů klasického směru vzdělávání, které ještě v nabídce ostravských vysokých škol chyběly. Připomněl, že ve stejné době vznikla v Ostravě i lékařská fakulta, na kterou Ostrava dlouho čekala a jejíž vznik město finančně podpořilo. „Teď už je nabídka kompletní. Nyní se můžeme zaměřit na nové obory, které budou souviset s projektem superpočítače v Ostravě,“ konstatoval Štěpánek.

Ostravskou právnickou fakultu založila Panevropská vysoká škola, dříve známá jako Bratislavská vysoká škola práva. Sídlí v budově bývalé Základní školy Matrosovova v Mariánských Horách. Tu obvod na jaře roku 2010 zrušil s odůvodněním, že její provoz byl ekonomicky neudržitelný.