VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města postupně omezí provoz videoterminálů

Karvinsko - Havířovští zastupitelé schválili na pondělním zasedání nové znění obecně závazné vyhlášky, která vedle výherních hracích přístrojů omezuje také provoz jiných technických herních zařízení. Ty jsou veřejnosti známé videoterminály.

21.9.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

Zástupci města tímto krokem reagují na nález Ústavního soudu, který videoloterijní terminály postavil na stejnou rovinu s výherními hracími automaty a potvrdil zároveň obcím a městům nově právo regulovat na svém území jejich provoz. „Jedná se vlastně o aktualizaci a rozšíření stávající vyhlášky, která kromě provozní doby upravuje i místa, kde se nesmí tyto přístroje nacházet. Změnili jsme i text, aby bylo jasné, že je provozní doba povolená od 13 hodin jednoho dne do 7 hodin dne následujícího,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora Eduard Heczko, který připustil, že v některých městech je omezení ještě tvrdší.

S videoterminály se například snaží vypořádat také v Bohumíně, kde s výherními automaty bojují již od roku 2005. Vzhledem k tomu, že nález Ústavního soudu prohlásil, že videoterminály patří mezi výherní automaty, rozhodlo se vedení města k dalšímu kroku, který by počet těchto výherních zařízení v Bohumíně zredukoval. „Budeme žádat Ministerstvo financí, aby zrušilo videoterminály, které jsou v rozporu s naší městskou vyhláškou,“ informoval starosta Bohumína Petr Vícha. Navíc, až podepíše novelu loterijního zákona prezident, chystá vedení města vyhlášku, která by znemožňovala povolování dalších herních zařízení ve městě.

V Karviné začali s omezováním hazardu nezávisle na legislativních procesech. „V zimě jsme vyzvali majitele hracích přístrojů, v červnu pak videoterminálů, aby podepsali deklaraci, v níž se zavázali omezit reklamu na herny,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Bičej.

Jak dále uvedl, nehodlají sice omezovat soukromé podnikání, ale na druhou stranu nechtějí, aby hazard byl vidět. K deklaraci se podle jeho slov nakonec připojili všichni majitelé obou typů přístrojů.

„V srpnu a v září jsme potom kontrolovali, zda tyto závazky dodržují. Bylo celkem 76 kontrol, většinou v pořádku, ale ve dvou případech jsme zjistili porušení zákona, neboť přístroje nebyly vůbec zaregistrované. Takže v těchto případech jsou podaná dvě trestní oznámení a tito provozovatelé mají po živnosti,“ dodal Bičej.

Ten doplnil, že ti, kteří pravidla města a zákony dodržují, budou jmenovitě zahrnuti do tzv. stopstavové vyhlášky, kde budou povolené herny i videoterminály. „Chtěli bychom, aby vyhláška začala platit od ledna 2012. Žádný další hazard ve městě povolován nebude,“ sdělil náměstek primátora.

LIBOR PRISTÁŠ,
DAVID GORGOL

21.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení