VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj ustoupil, sestřičky ale mají stále obavy

Karvinsko - O své platy minulý týden bojovaly zdravotní sestry a další nelékařský personál. Krajský úřad totiž v rámci úspor chtěl změnit tabulky pro odměňování. Odbory proto připravily minulé úterý protestní setkání před krajským úřadem a jednání s vedením kraje.

30.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Jak jednání dopadlo a co se protestujícím na návrhu nelíbilo, jsme se zeptali předsedkyně odborů zdravotnictví a sociální péče v Karviné Bohdany Doležalové.

Co konkrétně vám vadilo na návrhu kraje ke změně tabulkových platů?

Špatná ekonomická situace nemocnic by se neměla řešit snižováním platů zaměstnanců a návrh kraje o snižování platů byl. Podle tohoto scénáře by lidé přišli o část svých mezd - některým by se plat snížil o stokorunu, jinému až o tisíce. Samozřejmě to nejvyšší procento se týká služebně nejstarších zaměstnanců a platový postup podle nových tabulek by končil už po odpracování 20 let, což je čtyřicetiletý produktivní člověk.

Zástupci kraje ale tvrdili, že to, co by vzali na platech, by ředitelé nemocnic dali na odměnách. Proč jste byli proti?

Ředitelé nemocnic chtěli snížení platu dorovnat tzv. nenárokovou motivační složkou. Což v praxi znamená jediné, že v případě špatného hospodářského výsledku ji lze kdykoliv odebrat. V naší nemocnici nemá drtivá většina sester osobní hodnocení. Odvádí kvalitní ošetřovatelskou péči, a to bez příplatku. Domníváme se, že záměrem kraje bylo ušetřit finanční prostředky zaměstnanců s výjimkou lékařů. Toto řešení vnímáme jako nespravedlivé a jako klín, který se vráží mezi nás a lékaře.

Jak probíhalo jednání, kterých jste se účastnili? Přímo před úřadem proběhla dokonce nějaká „demonstrace“?

Protestní setkání proběhlo před krajským úřadem. Lidé chtěli vědět, jak jednání o platech dopadne. Na to, že termín jednání byl známý od pátku odpoledne, byl zájem lidí obrovský.

Cílem setkání bylo podpořit jednání na kraji, kde se měli sejít předsedové odborových organizací s představiteli kraje. Odboráři byli znovu připraveni říci jasné „Ne“ na krajem navrhovaný nový systém odměňovaní. K tomu jednání nakonec nedošlo, protože tentýž den se na jednání Tripartity zástupci k této otázce vyjádřili a návrh chystaných změn pozastavili. Hejtman pak sám lidem oznámil, že došlo k pozastavení navrhovaných platových tarifů.

Myslíte si, že jste své platy vybojovali, nebo se bojíte dalších opatření?

Jednání o platech bych nenazvala bojem, ale jednáním a vyjasněním si názorů a postojů. Minulý týden samozřejmě vládlo nadšení, emoce byly pozitivní. Máme však obavy z dalšího vývoje, a to v celém zdravotnictví. Věříme ovšem, že si kraj zvláště po vyjasnění situace bude práce lidí v nemocnici vážit a že nedojde ke snížení našich platů. Rozhodnutí pana hejtmana jsme přivítali a věříme, že další dialog s ním bude probíhat stejně konstruktivně, jako v tomto případě.

Čtěte také: Sestry se bojí o své peníze, dnes jdou jednat na kraj

Autor: David Gorgol

30.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení