VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I Romům vadí, že žijí v ghettu

Karviná - Pracuje na Odboru sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Karviné na pozici romského poradce. Jarmila Szurmanová poskytuje odborné sociální poradenství jednotlivcům i rodinám, kteří si sami nedovedou poradit.

11.10.2011
SDÍLEJ:

V karvinské části Nové město žije mnoho nepřizpůsobivých obyvatel, zejména Romů. Magistrát se snaží sítuaci zmapovat a donutit lidi, ktří tam nemají trvalý pobyt, k odchodu z této lokalityFoto: Tomáš Januszek

Vede také čtyři terénní pracovníky, kteří svou práci zaměřují na osoby žijící v sociálně vyloučených lokalitách v Karviné.

Jaké aktuální nejhorší problémy řeší vaši klienti?

Nejčastější jsou problémy spojené s bydlením, tzn. zadluženost na nájmech a službách. Naší snahou je proto udržet co nejdéle nájemníky v bytech, v jiných případech klientům zprostředkováváme azylové bydlení anebo ubytovny. Dále domlouváme splátkové kalendáře u věřitelů i exekutorů, a klienty následně motivujeme ke splácení. Terénní pracovníci je často doprovází na úřady a instituce, kde působí jako prostředníci při jednáních, pomáháme s vyřizováním matričních dokladů, sociálních dávek, vyplněním formulářů, vyhledáváme volná pracovní místa a podobně.

Jak se k vaší práci stavějí lidé, kterým se snažíte pomáhat?

Nejdůležitější pro naši práci je, aby klienti svůj problém chtěli řešit, aby sami byli aktivními a nenechávali svůj problém spát. Často se stává, že kumulace problémů u jednotlivců i rodin je v takovém stavu, že se nedá řešit jednorázově, klienti spolupracují s naší službou měsíce.

Spolupracují s vámi?

Jak kdo. Například na ubytovnách pro neplatiče se setkáváme s lidmi, kteří nechtějí řešit své problémy. Většinou jsou to nezaměstnaní, kteří o nájemní bydlení přišli kvůli neplacení nájemného, dluží lichvářům a různým úvěrovým společnostem a své pohledávky nesplácejí. Tito lidé často migrují z jedné ubytovny na druhou, žijí dneškem a nemají žádnou perspektivu ani motivaci, aby se vrátili zpět do normálního života. Je velmi smutné, když se jedná o rodinu s dětmi.

Pracujete s lidmi, kteří jsou sociálně vyloučení a nejsou na tom často dobře. Ale určitě se v terénu setkáváte i s lidmi, kteří ač jsou takzvaně normální (běžní lidé, kteří chodí do práce, jsou důchodci…). Jak situaci a život v ghettech vnímají oni? Jaké problémy řeší?

„Pokud se budeme bavit o Karviné-Novém Městě, které se nelichotivě přezdívá ghetto, kde bydlí silná populace Romů a mnoho starších tzv. bílých lidí, žijí tam lidé spořádaně i naopak. Pravdou je, že v domech anebo vchodech, kde bydlí převážně Romové, jsou častější stížnosti na problémové vztahy, na hluk, nepořádek v okolí, rušení nočního klidu, velký počet osob v bytech a podobně. My tam často působíme jako mediátoři - urovnáváme vztahy, upozorňujeme na domovní řád, zákonné povinnosti nájemníků a dohlížíme na úklid ve společných prostorech domu i okolí.“

Romům nevadí, jak jsou vnímáni veřejností?

„Nejen příslušníkům tzv. majoritní společnosti, ale i samotným Romům vadí fakt, že lokalita se stává romskou. Nechtějí v domě dalšího romského nájemníka, chtějí žít v hezkém a bezpečném prostředí, aby se nemuseli bát nechat své děti bez dohledu před domem na pískovišti anebo sportovištích.

Autor: Nina Macošková

11.10.2011
SDÍLEJ:
Modrou kovovou konstrukci položenou před havířovským vlakovým nádražím někteří lidé považují za stojan na kola.
5

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Havířovští senioři se hlásili na dotovanou rekreaci

Havířov Na tři turnusy vyšle letos na podzim havířovská radnice seniory do Jeseníků.  

AKTUALIZOVÁNO

Havířovský fotbalista je podezřelý ze zabití psa

Partnerský spor havířovského fotbalisty s přítelkyní vyvrcholil vyhozením čivavy z okna. Pes na místě zemřel.

Odboráři kritizují hornickou nemocnici, prý vybírá od lidí neoprávněné peníze

Dva výklady zákona a dvoutisícové poplatky. Tak vypadá situace, do které se po upozornění hornických odborářů dostala Karvinská hornická nemocnice. Ta vybírá peníze za vydávání posudků o neuznání nemoci z povolání.

Problémový Merkur je opět na prodej

Budoucnost komplexu Merkur v Havířově-Podlesí zřejmě nebude tak slibná, jak se zdála na vizualizacích předložených majitelem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení